Pátek 30. října 2020svátek má Tadeáš 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Práce pro každého. Míst je dost i pro absolventy humanitních oborů

Práce na počítači. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Práce na počítači. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Podmínky na pracovním trhu se výrazně zlepšily. Místa nacházejí bez problémů i ti, kteří vystudovali humanitní obory. Zájem je také o některé učně.

Najít práci už pro čerstvé absolventy vysokých a středních škol není problém. Některé firmy se o ně dokonce perou.

„Pracovních míst je třikrát více než před dvěma lety. Zaměstnavatelé museli proto výrazně slevit ze svých požadavků. Nejvíc z toho profitují právě absolventi, kteří během krize obzvláště trpěli,“ říká analytik portálu Jobs.cz Tomáš Dombrovský.

Praxe je podle něj sice stále výhodou, slušnou práci ale najdou i uchazeči s čerstvým diplomem. „U vysokoškoláků je v tuto chvíli nezaměstnanost rok po ukončení školy prakticky nulová,“ dodává Dombrovský.

Najít práci přitom není problém ani pro absolventy humanitních škol a fakult, kteří v době krize hledali práci jen obtížně a často nastupovali na místa určená spíše středoškolákům. Výrazně si polepšili také absolventi ekonomických oborů. Ti museli ještě nedávno přijímat méně lukrativní pozice obchodních zástupců a asistentů.

„Například v oblasti bankovnictví a podnikových financí se pracovní místa v době krize hodně rušila. Loni se začala zase obnovovat a letos je tento trend ještě patrnější,“ vysvětluje Dombrovský. Velká poptávka je také po účetních nebo finančních kontrolorech.

Technici to mají jisté

Přesto st ál e platí, že nejsnáze najdou dobře placenou práci absolventi technických oborů v čele s často zmiňovaným strojírenstvím. Mnoho starších techniků totiž odchází do důchodu a jejich místa nemá kdo zaplnit. „Platí to obzvláště o pozicích vysokoškolských, na které se hlásí minimum zájemců,“ říká Dombrovský.

Dobré uplatnění najdou ale i absolventi bez univerzitního vzdělání. „Z našich statistik vyplývá, že získaný vysokoškolský diplom nemusí nutně znamenat během hledání zaměstnání výhodu. Celá řada společností totiž po potenciálních pracovnících nevyžaduje bakalářský nebo magisterský titul. Na trhu je navíc velký nedostatek v řemeslnických oborech,“ říká tiskový mluvčí portálu ChciPráci.cz Prokop Konopa.

„Sháníme především zaměstnance na dělnické pozice. Manažerů s titulem je totiž všude dost,“ popisuje aktuální stav.

Absolventské platy rostou

Tak trochu paradoxní situace nastala v otázce nabízených a poptávaných platů. Zatímco čerství absolventi v důsledku krize postupně slevili ze svých požadavků, zaměstnavatelé díky ekonomickému oživení konečně otevírají své pokladny.

„Podle našich průzkumů byla mzdová očekávání vysokoškoláků před krizí přemrštěná. Teprve v průběhu let 2010 až 2015 začali čerství absolventi postupně snižovat své nároky a přibližovat se tak tomu, jaké platy firmy nabízejí. Nyní jsme se poprvé dostali do bodu, kdy uchazeči s čerstvým diplomem očekávají méně peněz, než jsou zaměstnavatelé ochotni nabídnout,“ popisuje analytik Dombrovský.

Zhruba dvě třetiny absolventů vysokých škol si dnes podle analytiků řeknou o mzdu do pětadvaceti tisíc, některé firmy jsou však ochotné nabídnout i třicet tisíc. Nejpříznivější podmínky mohou očekávat uchazeči s technickým vzděláním, jejichž nástupní platy patří k nejvyšším.

Naopak lékaři, právníci a mladí lidé s humanitním vzděláním se k nadprůměrným mzdám musejí postupně vypracovat. Zatímco začínající advokátní koncipienti si podle posledních dat ministerstva práce a sociálních věcí vydělají 16 343 korun, právníci s praxí si přijdou zhruba na trojnásobek.

Některé firmy kvůli přetlaku pracovních míst začínají budoucí zaměstnance cíleně „lovit“ už na školách. „Stále více českých podniků spolupracuje se školami – jak s univerzitami, tak odbornými středními školami. Hledají do svých řad nové talenty,“ říká Zuzana Lincová, ředitelka portálu Profesia.cz. Kariéru je tak nyní možné nastartovat už během vysokoškolských studií, nebo mít aspoň zajištěnou práci hned po ukončení školy.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....