15. prosince 2009 11:32 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Práce v Česku zdražuje nejrychleji v celé EU

Řemeslník (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řemeslník (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

BRUSEL Hodinové náklady na práci rostou v Česku téměř nejrychleji v Evropské unii. Ve třetím čtvrtletí letošního roku se zvýšily meziročně o 6,4 procenta, rychleji přitom práce zdražovala jen v Rumunsku (o 9,6 procenta) a Bulharsku (o 10,4 procenta).

Novináře o tom dnes informoval Eurostat. V celé EU náklady na práci vzrostly ve třetím čtvrtletí ve srovnání se stejným obdobím loňského roku o 3,1 procenta a v eurozóně o 3,2 procenta.

Růst v Česku je tak v rámci evropské sedmadvacítky silně nadprůměrný, což zjednodušeně řečeno znamená, že česká ekonomika rychle ztrácí ve srovnání s ostatními státy konkurenceschopnost.

Na sousedním Slovensku například práce zdražuje jen velmi mírně, ve třetím čtvrtletí meziročně o 1,9 procenta. Slovensko tak vykazuje až 15. nejrychlejší růst.

Nevídáno: cena práce klesá
Současná ekonomická krize do některých států vnesla dlouho nevídaný jev, kterým je zlevnění pracovních nákladů. Týká se to především pobaltských zemí, tedy Lotyšska, Litvy a Estonska, které byly hospodářským propadem zasaženy nejvíce.

V Lotyšsku, jež se v uplynulých měsících ocitlo nebezpečně blízko bankrotu, se hodinové náklady na práci propadly od července do září ve srovnání se stejným obdobím loňského roku o téměř 11 procent, v Estonsku o 4,3 procenta a v Litvě o 2,7 procenta.

Jediným členských státem EU mimo Pobaltí, kde práce ve třetím čtvrtletí zlevnila, bylo Nizozemsko (pokles o 0,8 procenta).

ČTK

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.