9. ledna 2012 9:49 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Práci hledá půl milionu Čechů, nejvíce od dubna

Úřad práce - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úřad práce - ilustrační foto. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Míra nezaměstnanosti v prosinci vzrostla z listopadových osmi na 8,6 procenta, počet evidovaných uchazečů o zaměstnání vzrostl na 508.451. Oba údaje jsou nejvyšší od dubna loňského roku. Vyplývá to z údajů zveřejněných ministerstvem práce a sociálních věcí (MPSV).

Průměrná míra registrované nezaměstnanosti za celý rok 2011 dosáhla 8,6 procenta a meziročně byla o 0,4 procentního bodu nižší. Uchazečů o zaměstnání, kteří mohli okamžitě nastoupit do zaměstnání, úřady práce na konci prosince evidovaly 491.958. To bylo o 35.126 více než na konci předchozího měsíce.

ČTĚTE TAKÉ:

"Růst nezaměstnanosti na konci roku patří ke každoročně se opakujícím jevům," uvedla k údajům mluvčí MPSV Viktorie Plívová. V roce 2010 byl zaznamenán růst mezi listopadem a prosincem dokonce o jeden procentní bod. Další nárůst nezaměstnanosti lze podle MPSV očekávat i tento měsíc, a to zhruba o 0,3 procentního bodu.

Nárůst je přes zimu tradiční

Podle analytika ČSOB Petra Dufka je nárůst dán tím, že na úřady práce míří především lidé, kteří jsou zaměstnaní jen na sezonní práce. Týká se to například oblasti služeb, zemědělství či stavebnictví. "Vzhledem k oblibě pracovních smluv na dobu určitou je to tedy právě prosinec, který s sebou nese výrazné rozšíření řad nezaměstnaných," uvedl Dufek.

Meziměsíční nárůst nezaměstnanosti byl zaznamenán v 75 okresech. Největší byl v okrese Prachatice, o 24 procent. Nejvyšší míra nezaměstnanosti byla zaznamenána v okrese Jeseník, 16,8 procenta, nejnižší pak v okrese Praha-východ, 3,3 procenta.

Na konci prosince bylo k dispozici 35.784 volných pracovních míst , což je o 1048 méně než v listopadu. Jejich počet klesá již čtvrtý měsíc po sobě. Na jedno volné pracovní místo připadalo v průměru 14,2 uchazeče, z toho nejvíce v okrese Třebíč, a to 70.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz