28. dubna 2011 12:29 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Pracovní soboty se vrací. Škoda bude nabírat

Montážní linka vozů Škoda Octavia 13. dubna v Mladé Boleslavi.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Montážní linka vozů Škoda Octavia 13. dubna v Mladé Boleslavi. | foto: ČTK

MLADÁ BOLESLAV Škoda Auto zavede ve svém závodě v Kvasinách na Rychnovsku od září pracovní soboty. Přijme proto několik set nových zaměstnanců. Vyplývá to z dnešního vydání týdeníku Škodovácký odborář. Škodovka v Kvasinách vyrábí modely Yeti a Superb.

Půjde o zkušební fázi takzvaného osmnáctisměnného týdenního systému výroby, kdy automobilka plánuje přidat v týdnu o tři denní směny navíc. Naostro by měla Škodovka vyrábět od pondělí do soboty v Kvasinách v příštím roce.

Čtěte také:

"Projekt budeme analyzovat, využijeme zkušenosti z již dřívějších atypických směnných modelů," řekl týdeníku Škodovácký odborář šéf odborů Jaroslav Povšík. Do konce roku chtějí vyladit všechny nedostatky, které se projeví až v praxi. Vyrábělo se by ve třech směnách šest dní v týdnu, zatímco dnes je pracovní doba pětidenní.

Nábor stovek lidí
Na vícesměnný model v Kvasinách bude potřeba několik set pracovníků navíc, Škodovka podle odborářů už začala s náborem. Počet odpracovaných hodin zaměstnanců se nezmění. Továrna zároveň postupně snižuje počet agenturního personálu, který nahradí kmenoví zaměstnanci.

Automobilka ale počítá i s tím, že i v novém systému by v Kvasinách omezený počet agenturního personálu pracoval. Odboráři totiž očekávají vyšší fluktuaci s ohledem na vyšší množství nových zaměstnanců, kteří budou ve zkušební době.

Naopak u Fabie a Roomsteru automobilka předpokládá, že se bude montovat stále ve dvou směnách pět dní v týdnu. Na tři směny běží montáž vozů Octavia, Yeti a Superb. Ve třech výrobních závodech Škoda Auto v České republice (Mladá Boleslav, Kvasiny, Vrchlabí) pracují zaměstnanci v několika desítkách různých modelech pracovní doby.

Roboti nahradí lakýrníky
Plánované změny v navyšování směn souvisejí s avizovanou růstovou strategií podniku. Škoda chce do roku 2018 zdvojnásobit nynější výrobu na 1,5 milionu vozů. S tím souvisí stavba nové haly na výrobu Škody Octavia i modernizace lakovny, která je plánována na období letní hromadné dovolené. Firma nechá do lakovny nainstalovat zařízení na nástřik povrchu vnitřku karoserie pomocí robotů. Nahradí práci 40 pracovníků lakovny, kteří ale dle firmy nebudou propuštěni.

Modernizace lakovny je rozdělena na několik etap, letos podnik investuje do změn první linky v hlavním závodě v Mladé Boleslavi, v příštím roce budou zmodernizovány další dvě boleslavské linky. Na závěr je připravena změna technologií i do pobočného závodu v Kvasinách.

ČTK, Lidovky.cz

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?