11. června 2011 9:39 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Pracovních agentur ubývá. Pojištění je drahé

Úřednice - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úřednice - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Za dva měsíce se počet pracovních agentur fakticky smrskl na méně než polovinu. Zatímco registrovaných agentur práce je téměř 1300, počet agentur, které mají pojištění proti úpadku, tedy od dubna nutnou podmínku k tomu, aby mohly zapůjčovat svoje zaměstnance, je pouze něco přes 500.

Ministerstvo práce a sociálních věcí ale zároveň registruje 1290 subjektů, které vlastní licenci pro tuto formu zprostředkování zaměstnání.

"V případě, že je činnost vykonávána v rozporu s podmínkami pro zprostředkování zaměstnání, například pokud má agentura práce povinnost mít uzavřené pojištění proti úpadku a toto pojištění neuzavřela, pak ji za takovéto jednání může být v rámci správního řízení uložena pokuta až do výše dvou milionů korun," říká Táňa Švrčková, tisková mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí.

Kolik agentur je pojištěno?

Řádné pojištění má v současnosti pouze 40 %pracovních agentur

*pojištěno 521
*nepojištěno 769
*celkem 1290

Nejvíce agentur se pojistilo u pojišťoven Slavia a Uniqa.
Povinnost pojištění platí pro pracovní agentury od 1. dubna 2011

"Agentura práce nemusí mít uzavřené pojištění, a to až do okamžiku, kdy by začala své zaměstnance dočasně přidělovat k výkonu práce u uživatele. Poté již podmínka pojištění splněna být musí," vysvětluje Švrčková.

Podle ní právě probíhají kontroly mezi agenturami práce mimo jiné i s ohledem na dodržení nové zákonné povinnosti pojistit se proti úpadku. Pro některé malé pracovní agentury je ovšem samotná výše sumy, o kterou si řekly pojišťovny za sjednání pojistky, smrtelná.

LN jsou obeznámeny s případem malé agentury práce zprostředkovávající zaměstnání několika lidem. Pojistka jí byla vyčíslena na dvacet tisíc korun měsíčně, což pro agenturu znamená částku, kterou si údajně nemůže dovolit. Momentálně je tato agentura vyšetřována úřadem práce v Příbrami za to, že nelegálně zprostředkovala zaměstnance právě tomuto úřadu a stejně tak soudu v Příbrami.

Agentury se brání ústavní žalobou
Agentury práce novou povinnost pojistit se kritizují. Například i kvůli tomu, že ještě začátkem letošního března pojistku nenabízela ani jedna z českých pojišťoven a přitom měly agentury práce nejpozdější termín pojištění právě do konce března.

Čtěte také:


Nakonec pojištění začaly nabízet pojišťovny Slavia a Uniqa, které také pokryly největší počet agentur. Ostatní instituce zvolily strategii individuálního pojištění svým klientům z řad agentur práce.

"Česká pojišťovna tento pojistný produkt ve své standardní nabídce v současnosti nemá. Je však připravena vyjít vstříc svým stávajícím obchodním partnerům a v případě jejich zájmu tento typ pojištění individuálně nabídnout," říká Tomáš Zavoral, mluvčí České pojišťovny.

Mnohé pojišťovny se totiž obávají takzvaného dvojího plnění pojistné události. Podle Radovana Burkoviče, prezidenta Asociace pracovních agentur, totiž agentury i jejich zaměstnanci platí ze svých výdělků sociální pojištění. Tím se pojišťují pro případ úpadku zaměstnavatele, který by jim nebyl schopen vyplatit dlužné mzdy.

V takovém případě by jim měl mzdy vyplatit příslušný úřad práce. Burkovič proto s právníky připravil ústavní žalobu, pomocí které chce dosáhnout zrušení nařízení o pojištění pracovních agentur. Momentálně pro ni hledá podporu v parlamentu.

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?