Úterý 29. září 2020svátek má Michal 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Právník: Nastěhovat se zpět? Nebezpečné, chybí posudek statika

Bez opravy části developerského projektu Prague Marina , který byl 29. dubna evakuován, se jeho obyvatelé nemůžou vrátit.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bez opravy části developerského projektu Prague Marina , který byl 29. dubna evakuován, se jeho obyvatelé nemůžou vrátit. | foto: ČTK

PRAHA Majitelé si najali právníky, kteří jim radí, aby se do luxusních bytů Prague Marine zatím nevraceli. A to přesto, že statik návrat povolil. Jeho závěr je však podle sdružení vlastníků bytů nedostatečný. Vadí jim také komunikace investora stavby na břehu Vltavy, v níž nejlevnější byt stojí přes 5 milionů korun.

"Existuje jen jednostránkové prohlášení statika, který tvrdí, že dům je způsobilý k užívání," říká právník majitelů bytů Petr Novotný. Přitom však poukazuje na to, že klíčový dokument o stavu budovy, v níž došlo k závažné havárii, není delší než  stránka A4.

"Statický posudek by měl dokumentovat to, jaká opatření by tam měla být provedená, a měl být nějakým způsobem přezkoumatelný, tak aby jiný statik mohl říct, jestli je to v pořádku," vypočítává Novotný. Nic takového ale nemají k dispozici ani majitelé, ani stavební úřad.

ČTĚTE TAKÉ:

A to i přes to, že dům stále "drží" stovky podpěr. "Jde pouze o opatření, která slouží k tomu, aby nedošlo k ještě závažnější havárii. To je opravdu havarijní stav," popisuje Novotný. Podle něj o nastěhování obyvatel rozhodoval i statik, který spolupracuje s Metrostavem. "Sám se podílel na dokumentaci toho díla, a nebo ji nějakým způsobem revidoval," tvrdí právník.

"Projekt je zabezpečen a je stabilní. Měření prokázala, že se stavba od neděle nepohnula," řekl začátkem května František Polák, mluvčí Metrostavu, který byty stavěl. Do suterénu a prvního poschodí namontoval Metrostav síť železných vzpěr, které dům podpírají. "Nejprve je nutné zjistit příčinu nebo příčiny, teprve pak rozhodneme, jak postupovat dál," doplnil.

Ať rozhodne stavební úřad

Prague Marina i firma Metrostav ovšem podle majitelů bytů nedostatečně informuje stavební úřad. Na jeho adresu prý putovaly pouze dva e-maily. "V nich podstatě napsala, že došlo k závažné havárii a ujistila stavební úřad, že se o všechno postará," tvrdí právník. Kromě toho prý investor slíbil zajišťovací práce, které spočívaly v podepření ohrožené budovy.

Luxusní holešovický komplex Prague Marina

V projektu Prague Marina bylo na nábřeží u holešovického přístavu vybudováno 338 bytů, většina z nich už je prodána. Zhruba devadesátimetrový byt se prodává za pět milionů korun, v domech jsou ale i byty o rozloze 200 metrů čtverečních, jejichž cena přesahuje i 15 milionů korun.

Podle Novotného navíc evakuované obyvatele nikdo neinformoval o tom, kdo, kdy a jaká opatření provedl. "Za této situace jediný, kdo může rozhdonout, zda se lidé nastěhují zpátky, je stavební úřad," myslí si Novotný. Vyplývá to prý i z protokolu, který na úřadě sepsali.

Právě proto radí svým klientům, aby se do bytů v podepřené budově zatím nevraceli. Nastěhovat se zpět pak údajně bude možné až po splnění dvou podmínek: zaprvé, bude provedena kontrolní prohlídka stavby a zadruhé, po předložení oficiálních dokumentů, které umožní užívání.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...