Čtvrtek 24. září 2020svátek má Jaromír 13 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Praha 10 uklízí po Key Investments. Poslední radnice se zbavila toxických dluhopisů

ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační foto | foto: Reprofoto

PRAHA Úklid po aféře Key Investments je kompletní. Poslední radnice, která kvůli zkrachovalému brokerovi s propojením na byznys a politiku přišla o peníze, se zbavuje toxických cenných papírů. Zastupitelé radnice Prahy 10 si v pondělí večer v tajné volbě odhlasovali, že přijmou dvě nabídky na odkup dluhopisů, které jsou smutným dědictvím po kauze Key Investments.

Jde o dluhopisy společností Via Chem Group, která se dodnes zabývá chemickým průmyslem na severu Čech, a E Side Property, v minulosti majitele slávistického stadionu Eden. Zastupitelé kývnutím na nabídku de facto řekli, že preferují vrabce v hrsti před holuby na střeše. Z nominální hodnoty prvně jmenovaných cenných papírů ve výši 93 milionů korun radnice získá 30 procent. A dluhopisy E­Side za 117 milionů korun chce koupit uhlobaron Pavel Tykač za poloviční cenu.

Hora posudků

Podobným způsobem se toxických cenných papírů už zbavily i­ ostatní radnice, které v minulosti podvedla zkrachovalá Key Investments. Loni v létě například Praha 6, předtím Lázně Bohdaneč nebo Sokolov.

Zastupitelé měli k ­dispozici hned několik posudků, které jim prodej doporučovaly. Zřejmě nejzásadnější vliv měl posudek právní odpovědnosti vypracovaný advokátem Petrem Kubíčkem. Ten de facto tvrdil, že pokud prodej dluhopisů neodsouhlasí, mohou zastupitelé nést trestněprávní odpovědnost. Takřka identický posudek doprovázel i stejné hlasování o prodeji v Praze 6. I nad ostatními posudky se ale zastupitelé pozastavili.

„Ty posudky si navzájem protiřečí,“ uvedla včera při jednání Lucie Sedmihradská (Koalice Vlasta). Narážela tak na fakt, že advokátní kancelář Felix, která Prahu 10 zastupuje, ještě loni v­ červnu prodej dluhopisů nedoporučila, byť šlo o stejnou cenu. „Tehdy se našlo propojení mezi vlastníky stadionu a zájemcem o dluhopisy,“ kontroval Petr Janů z majetkoprávního odboru radnice.

I když bylo v průběhu jednání takřka jasné, jak hlasování skončí, výsledek s sebou nese nepříjemnou pachuť. Nelze totiž vyloučit, že dluhopisy se slevou kupují právě ti, kdo je podvodným způsobem Praze 10 před několika lety prodali. Oficiálně žádné propojení neexistuje. Jak už bylo řečeno, dluhopisy spojené se slávistickým stadionem chce koupit firma propojená s Pavlem Tykačem, o ­dluhy Via Chemu má zájem zase společnost NSG Investments.

Kdo vlastně kupuje?

Nelze ale ignorovat okolnosti a načasování. Via Chem Group se už od roku 2014 nachází v insolvenci, v níž se nyní poměrně aktivně činí státní zastupitelství. Úpadek firmy totiž souvisí s vyšetřováním insolvenčních podvodů spojených s ­kontroverzním podnikatelem Petrem Sisákem, zřejmě majitelem Via Chemu a podle některých médií i klíčovou osobou stojící za aférou Key Investments. Právě on má zřejmě největší zájem na tom, aby radnice už v insolvenci nefigurovaly jako věřitelé.

V případě stadionu je situace ještě o něco pikantnější. Eden chce už dlouho koupit čínská skupina CEFC, nynější vlastník fotbalového klubu Slavie. Radnice v minulosti nechtěně za pomoci dluhopisů výstavbu majestátního stadionu pomohla financovat, ten byl ale posléze ze společnosti E Side Property vyveden a dluhopisy tak ztratily reálnou hodnotu. Praha 10 se nyní oné transakci snažila soudně zabránit, a pokud by si cenné papíry nechala, mohla by připravovaný prodej zkomplikovat.

Na druhou stranu se nelze zastupitelům divit, že se chtějí těžkého břemene zbavit. Opačné rozhodnutí by jen prodloužilo právní tahanice s nejistým výsledkem.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!