Středa 25. listopadu 2020svátek má Kateřina 2 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Praha letos prodá 2400 bytů. Město by si mělo vydělat 4 miliardy

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Hlavní město Praha a radnice jednotlivých městských částí letos prodají 2400 bytů, vloni to bylo o 400 méně. Nejvíc městských bytů vlastní Praha 2, 14, 17 a 19, nejvíc městských bytů k prodeji se však nabízí na Vinohradech, Žižkově a v Praze 9. Vyplývá to z analýzy, kterou poskytla společnost KPMG ČR.

Praha a městské části vlastní celkem 5,7 procenta pražského bytového fondu.

Vedení Prahy už několik let pokračuje v privatizaci stovek bytů v panelových domech. Nájemníkům prodává celé domy, takzvaně funkční celky. Mluvčí magistrátu Vít Hofman středečním Hospodářským novinám (HN) řekl, že Praha dosud prodala 34 z celkových 61 celků, tedy 1812 bytů.

Konečný výdělek z privatizace má do městské pokladny přinést zhruba čtyři miliardy korun. Peníze putují do speciálního fondu, který je určený na stavbu nových bytů a na sociální účely.

„V tuto máme ve fondu dvě miliardy korun. Plánujeme výstavbu bytů pro rodiny na Černém Mostě. Půjde o investici za 500 milionů korun. V Praze 13 vyroste domov seniorů s dvěma stovkami lůžek za 300 milionů korun,“ řekl ve středu na setkání s novináři radní pro zdravotnictví Radek Lacko (ANO).

Na konci privatizace zbude Praze 7000 bytů, především pro sociální účely, kde nájemníci platí zhruba 40 procent tržního nájemného.

„Z pasportizace bytového fondu vyplynulo, že je nutné vyplnění mezer v investicích. Pro zvýšení komfortu bydlení chceme v budoucnu do oprav bytů investovat 300 až 400 milionů korun,“ uvedl radní.

Podle údajů KPMG přešlo po roce 1991 do vlastnictví Prahy 194.000 bytů. Následkem privatizace zbylo v roce 2003 městu 100.000 bytů.

K 31. květnu 2016 vlastnila podle KPMG Praha celkem 35 000 městských bytů, tedy zhruba 18 procent původního fondu, z toho 26.000 bytů bylo svěřeno do správy městským částem a 9000 bytů bylo ve správě magistrátu.

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Eva Burešová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

F-86 při nastřelování kulometů v noci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Stavba, jež načerno vyrostla v CHKO Lužické hory. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

SOS: Klubou se nám první zoubky. Jak pomoci od bolesti a jak je čistit?
SOS: Klubou se nám první zoubky. Jak pomoci od bolesti a jak je čistit?

Prořezávání prvních zoubků je v každé rodině náročným obdobím probdělých nocí plných pláče. Jak miminku pomoci od bolesti? Kdy je nejvhodnější...