Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 3 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Praha dostaví čističku ze svého. Projeví se to zdražením vody

Vizualizace budoucí podoby areálu Ústřední čistírny odpadních vod v Praze na Císařském ostrově | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vizualizace budoucí podoby areálu Ústřední čistírny odpadních vod v Praze na Císařském ostrově | foto: ČTK

PRAHA Pražští radní by měli v úterý schválit první krok k dlouhodobě připravované a kontroverzní přestavbě Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV). Výstavba nové vodní linky (NVL) vyjde Prahu na 5,8 miliardy korun a financovat by ji měla z rozpočtu a z výdělků pronájmu vodovodní sítě firmě Veolia (PVS).

Aby částku v řádu dvou miliard od Veolie dostala, chce každý rok zvyšovat vodné a stočné o inflaci. Vyplývá to z materiálů, které by měli radní schvalovat. Postup kritizovalo grémium pražské ODS.

Povodeň ohrozila čističku na Císařském ostrově:

"Vhodné je financování výstavby NVL... zapojením rozpočtových zdrojů hlavního města Prahy a zdrojů PVS," píše se v jednom z dokumentů. Pokud by Praha čističku na Císařském ostrově do roku 2017 nepostavila, hrozí jí sankce ze strany EU. Příprava stavby byla zahájena již v roce 2004 a provází ji mnoho problémů a sporů.

Podle materiálu by mělo jít z rozpočtu Prahy letos 84 milionů korun a postupně až do roku 2017, kdy má být hotova, celkově 3,54 miliardy korun. Peníze, které každý rok do přestavby město z rozpočtu dá, se budou zvyšovat postupně, nejdřív totiž musí dostát svým závazkům jako je například dostavba Blanky, prodloužení metra A do Motola nebo financování dopravního podniku.

Ze zdrojů PVS by měla jít na stavbu celková částka 2,26 miliardy korun. V plánu tedy je, že zatímco letos platí PVS městu 260 milionů, od příštího roku to bude rovných 500 milionů každý rok. "Aby bylo možné využít zdroje PVS k financování NVL, musí být naplněn následující předpoklad meziročního zvyšování ceny vodného a stočného o inflaci," píše se dále v materiálu. Zda se má vodné a stočné zvyšovat pouze o inflaci, nebo i nad její rámec, není z materiálu zcela jasné.

Vizualizace budoucí podoby areálu Ústřední čistírny odpadních vod v Praze na Císařském ostrově

Vizualizace budoucí podoby areálu Ústřední čistírny odpadních vod v Praze na Císařském ostrově

Cena vody a stočného byla naposledy zvýšena na začátku letošního roku, a to o 11,07 procenta na 64,65 koruny bez DPH za metr krychlový.

Praha původně chtěla získat peníze na přestavbu a dostavbu čistírny z fondů Evropské unie. Ta jí ale peníze odmítla dát kvůli extrémně dlouhé nájemní smlouvě s firmou Veolia na provozování vodovodní sítě. Smlouva trvá až do roku 2028, EU ale za maximálně možném mluví o roce 2022.

Chystané rozhodnutí kritizovalo na svém dnešním zasedání grémium pražské ODS, radní se prý v případě schválení vystavují trestnímu stíhání.

Občanským demokratům také vadí, že má být materiál schválen neúplnou radou - v ní nyní sedí pouze zástupci TOP 09, radní za ODS včetně exprimátora Bohuslava Svobody (ODS) byli nedávno odvoláni. ODS zároveň tvrdí, že má město do 1. července dostat alternativní návrh, jak financování čističky řešit.

Vizualizace budoucí podoby areálu Ústřední čistírny odpadních vod v Praze na Císařském ostrově

Vizualizace budoucí podoby areálu Ústřední čistírny odpadních vod v Praze na Císařském ostrově

"Financování výstavby nové ÚČOV nemá jasné finanční krytí a vychází z pouhých předpokladů. Velice pravděpodobně bude směřovat k navýšení poplatků za vodné a stočné od 1. ledna 2014. Pokud dojde ke schválení materiálu, Rada se opětovně vystavuje hrozbě trestního stíhání, protože by mohla způsobit městu reálnou škodu," píše se v prohlášení grémia ODS.

Čistírnu odpadních vod musí Praha přestavět kvůli předpisům Evropské unie. Čistírna je sice "charakterizována vysokou účinností odstraňování nerozpustných látek a biologicky odbouratelného organického znečištění, ale nízkým efektem odstraňování dusíkatých látek z odpadních vod," píše se v dokumentu, který mají schválit radní.

Vizualizace budoucí podoby areálu Ústřední čistírny odpadních vod v Praze na Císařském ostrově

Vizualizace budoucí podoby areálu Ústřední čistírny odpadních vod v Praze na Císařském ostrově

Čistírna byla kvůli povodni odstavena minulé pondělí, protože její čerpadla již nezvládala velký přítok vody. Od neděle 9. května již opět naplno funguje. V neděli byly otevřeny poslední stoky a od té doby na čistírnu přitékají všechny odpadní vody z hlavního města.

Výrobu, distribuci a čištění vody v Praze provázejí složité smluvní vztahy. Vlastníkem samotné infrastruktury je kromě Vodního zdroje Káraný (VZK) a Úpravny vody Želivka (ÚVŽ) hlavní město. Tyto tři subjekty pronajímají infrastrukturu městské firmě PVS, která má dále smlouvu o provozu se společností Pražské vodovody a kanalizace (PVK). PVK zásobují vodou více než 1,4 milionu obyvatel Prahy a okolí.

Potíže provázejí také přípravu stavby. Praha například kvůli nevýhodné smlouvě nedostane peníze z evropských fondů nebo rovněž musela předělat tendr, ve kterém vybírala zhotovitele stavby. Pochybnosti o zakázce na dostavbu čističky se objevily v souvislosti s kauzou údajné snahy manipulovat zakázky ve Státním fondu životního prostředí (SFŽP).

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!