Neděle 7. června 2020svátek má Iveta, Slavoj 18 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Praha dražší než Vídeň: město ždímá živnostníky za zahrádky u hospod

Předzahrádka restaurace – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předzahrádka restaurace – ilustrační foto. | foto: MAFRA – Pavel Wellner

PRAHA Pražskému živnostníkovi došla trpělivost s vysokými poplatky. Otevřeným dopisem si společně s dalšími obchodníky stěžuje na radnici Prahy 1, která podle něj předražuje pronájem chodníků před restauracemi a kavárnami. Provoz oblíbených předzahrádek v českém hlavním městě tak vyjde mnohem dráž než například ve Vídni. Radnice slibuje, že výši poplatků přehodnotí.

Tomáš Novotný provozuje kavárnu Tobruk v malé uličce poblíž Petrského náměstí v Praze 1. Za pronájem jednoho metru čtverečního před podnikem platí městu 40 korun denně. Jak podotýká v otevřeném dopise, pronájem jednoho metru v kavárně ho vyjde na 10 korun za den.

Za pronájem chodníku v okrajové části centra tak platí čtyřikrát více než za samotnou provozovnu, 25 metrů čtverečních ho vyjde na 30 tisíc korun měsíčně. Pro porovnání: na hlavní třídě v centru Vídně by platil zhruba 4 750 korun tedy šestkrát méně.

Otevřený dopis radnici Praha 1 - strana 1.
Otevřený dopis radnici Praha 1 - strana 2.

ČTĚTE: Otevřený dopis restauratéra Tomáše Novotného.

Jedná se přitom o nejnižší ze tří sazeb, které se za pronájem veřejného prostranství účtují. V turisticky nejfrekventovanějších ulicích kolem Staroměstského náměstí a takzvané Královské cesty se platí 60 korun městu a dalších 60 Technické správě komunikací.

ČTĚTE TAKÉ:

„Jsme kavárna, kam chodí místní lidé, zaměstnanci, studenti i náhodní kolemjdoucí, turisté však minimálně. Ceny máme a musíme mít přiměřené. Předzahrádka je pro nás v létě nutností, za dobrého počasí je oblíbená, jako místo setkání a odpočinku rezidentů a pro Prahu 1 je dobrou reklamou. Přesto je pronájem veřejného prostranství nepřiměřeně drahý,“ píše Novotný v dokumentu, který podpořilo i pět dalších podniků v okolí.

Radnice městské části v odpovědi slibuje změnu. „Máme v úmyslu znovu prověřit rozdělení poplatků podle lokalit. Návrh na přehodnocení výše poplatků ve prospěch podnikatelů v méně lukrativních částech Prahy 1 předložím do konce roku k projednání Komisi obchodů a služeb,“ píše místostarosta Prahy 1 Daniel Hodek.

Odpověď místostarosty Prahy 1 Daniela Hodka.

ČTĚTE: Odpověď místostarosty městské části Praha 1.

Jako možný způsob spravedlivějšího určování sazby navrhuje Novotný výpočet podle výše nájemného za provozovnu, které musejí restauratéři při povolení předkládat. Ty jsou podle něj přesným měřítkem atraktivnosti lokality. Podniky v nepříliš turisticky zatíženém Novém Městě by prý mohly být stanoveny podobně jako v jiných městských částech. Například v Praze 7 se platí radnici pouze 10 korun za metr čtvereční.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?
Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?

Kolem dudlíků se točí spousta otázek. Kdy ho začít používat? Kdy naopak odebrat? Ale často zapomínáme na tu nejdůležitější: jaký dudlík máme pořídit?