8. července 2011 7:05 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Praha rychle ztrácí kongresové turisty

Kongresové centrum | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kongresové centrum | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA  Praha se opět propadla v žebříčku měst podle počtu pořádaných kongresů. Plány a sliby na podporu kongresové turistiky se tak minuly účinkem. Zatímco v roce 2009 byla Praha v mezinárodním srovnání na 15. místě, loni se propadla o další čtyři příčky.

Hostila 85 mezinárodních kongresů, včetně menších setkání se jednalo zhruba o 1500 akcí. První Vídeň, která je Mekkou těchto velkých setkání, přivítala 154 mezinárodních kongresů. Vyplývá to ze statistik Světové kongresové asociace ICCA.

Ačkoli se o podpoře kongresové turistiky stále mluví, výsledky ukazují, že se postavení Prahy v souboji s dalšími městy o pořádání významných kongresů v posledních letech jen zhoršuje. Ještě před pěti lety přitom Praha patřila do první světové desítky.

Infografika


"Důvodem dalšího propadu je nedostatečný marketing a chybějící pobídky pro organizátory kongresů. Nejčastěji žádají přímé finanční pobídky nebo daňové úlevy, podobné jako bývají u filmových štábů," říká Tomáš Kulman, odborník na cestovní ruch z poradenské společnosti KPMG. Například Vídeň láká kongresy pobídkami v řádech desítek tisíc eur. A že se to vyplatí, je zřejmé.

Kongresový turista utrácí víc
"Všichni z oboru cestovního ruchu víme, že kongresový turista je ten nejlukrativnější na světě, jelikož utrácí v průměru jednou tolik než běžný turista," vysvětluje význam této oblasti cestovního ruchu mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura. Dopravu, ubytování a stravu účastníkům hradí zaměstnavatel, na nákupy jim tak zbývá více peněz než běžným turistům. Průměrná denní útrata tak vychází na 200 eur (4900 korun) za osobu.

Čtěte také:


Přilákat víc kongresů do Prahy by měla například možnost dopravy zdarma pro jejich účastníky. Návrh Jana Kalouska, předsedy výboru zastupitelstva pražského magistrátu pro oblast zahraničních vztahů a cestovního ruchu, by měla v druhé polovině července schvalovat Rada Prahy. "Pokud to projde, tak by od září všechny kongresy nad 500 účastníků mohly mít dopravu v hlavním městě zdarma," řekl Jan Kalousek.

Možnost využít "kongresového jízdného" by ovšem platila jen tehdy, pokud kongres bude mít minimálně 20procentní podíl zahraničních účastníků a také pokud stráví nejméně dvě noci v Praze. Pro ostatní kongresy by mohla být k dispozici nabídka domluvit alespoň slevu na jízdném.

Peníze pro město i stát
Nejde přitom ani tak o dotování kongresové turistiky, ale o investici do budoucnosti. "Kvůli systému přerozdělování daní na pořádání kongresů vydělává spíše centrální úroveň než dané město. Na druhou stranu jsou ale kongresy neskutečně zajímavé, protože jsou pro město obrovskou reklamou a také jedním z důvodů, proč se někdo rozhodne otevřít v daném městě pobočku nebo tam investovat," říká Ondřej Špaček ze společnosti KPMG.

Podle lidí z oboru cestovního ruchu se dá letos a v dalších letech očekávat nárůst počtu kongresů i firemních setkání. Aby se je podařilo přilákat do Prahy či dalších českých měst, připravuje Prague Convention Bureau s Janem Kalouskem vytvoření dlouhodobé strategie rozvoje kongresové turistiky v Praze.

"Snažíme se ale také koordinovat jednotlivé subjekty působící na poli kongresové turistiky v Praze zejména v oblasti marketingových a obchodních aktivit, abychom v zahraničí působili jako celek, silná destinace," vysvětluje ředitelka Prague Convention Bureau Lenka Žlebková.