14. února 2011 18:14 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Praha se stává městem singles. Nejvíce letí malé byty, říká šéf sítě realitek

Osamělost | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Osamělost | foto: Kateřina Göttlichová

"Nejlépe se stále prodávají malé byty, které mají dobrou infrastrukturu. Snadno se pronajímají a i jejich cena je dostupná," říká generální ředitel realitní sítě RE/MAX David Krajný. Odráží to podle něj trendy poslední doby: Praha se stává městem singles, lidé odkládají zakládání rodiny a žijí buď sami, nebo ve dvojici.

LN Podle makléřů se teď prodávají spíše menší byty. Velké byty, hlavně v Praze, kde jsou dražší, se nepoptávají. Souhlasíte?
Máte pravdu, že nejlépe se stále prodávají malé byty, které mají dobrou infrastrukturu. Snadno se pronajímají a i jejich cena je dostupná. Odráží to i trendy poslední doby, že Praha se stává takovým městem singles, lidé odkládají zakládání rodiny, žijí buď sami, nebo ve dvojici a nechtějí se zrovna rozrůstat.

LN Jak je to s rodinnými domy? Prodávají se teď prý jen ty levnější, nad sedm milionů se jen zřídka podaří prodat dům.
Nejenom domy, ale obecně by se dalo říct, že tím, jak se zvedla nabídka, rozevřely se nůžky mezi kvalitními nemovitostmi za dobrou cenu a nekvalitními. Takže satelitní sídliště na periferii, která nemají školky, obchody a infrastrukturu, se velmi špatně prodávají. Je plno projektů, které jsou zastavené.

David Krajny (42)  

Šéf realitní sítě RE/MAX David Krajny.
Je absolventem Vysoké školy ekonomické v Praze, oboru mezinárodní obchod. Od roku 1990 pracoval ve společnosti Wrigley, kde se ve vysokých manažerských funkcích podílel na expanzi této společnosti na středoevropských trzích.

V letech 1999 a 2000 pracoval v centrále společnosti Wrigley v Chicagu v roli viceprezidenta pro marketing ve Spojených státech amerických.

RE/MAX je jednou z největších franšízových sítí realitních kanceláří na světě. Byl založen před více než 30 lety ve Spojených státech a od té doby se úspěšně rozšířil do 67 zemí světa.

LN Utíkají lidé ze satelitů?
Určitě, ale musíme rozlišovat. Takové Šestajovice jsou svým způsobem satelit, ale přece jen jsou blíž Praze a metru. Ale u těch projektů, jež vznikly na zelené louce, samozřejmě problém je.

LN Jak se podle vás budou letos vyvíjet ceny nemovitostí? Všichni svorně tvrdí, že více než jindy bude záležet na dané lokalitě.
Vždycky to musíme vnímat v kontextu boomu před rokem 2007, kdy silné generační ročníky uplatňovaly svoji poptávku po vlastním bydlení. Byl obrovský hlad po bytech, trh rostl dvojciferně. K takovým obrovským nárůstům už nikdy docházet nebude, trh sice poroste, ale řádově v jednotkách procent, tak jak se bude celkově vyvíjet ekonomika. Ani ceny neporostou tak, jak rostly dřív, kdy třeba v Praze vyletěly skokově o čtvrtinu. Ceny se musí dostat zpátky na úroveň roku 2005.

LN Do této úrovně mají pořád ještě daleko. Je to rozdílem v nabídkových a prodejních cenách?
Ano, ten rozdíl je kolem 15 až 20 procent. Lidé pořád žijí v cenách roku 2007 a je pro ně těžké se smířit s tím, že teď je cena o pětinu nižší. Je to logické, nemovitost je často jejich jediný majetek. Pro prodávajícího se situace totálně změnila, nyní už to není trh prodávajícího, ale kupujícího. Dříve stačil malý inzerát na byt 1+1 na Jižním Městě a lidé si o něj trhali ruce. Dnes je velký problém prodat, hodně záleží na ceně. My nabíráme jen takové nemovitosti, kde je cena reálná. Stává se, že klient na ni nechce přistoupit, takže nemovitost je neprodejná, v takovém případě ho ani nezastupujeme.

LN Developeři tvrdí, že krize je pryč, že mají marže na minimu a že už nemají kam zlevňovat. Naopak prý budou muset zdražovat. Vy s tím souhlasíte? Mně to přijde spíš jako neustálé strašení lidí a snaha přimět je honem nakupovat.
Nemám věšteckou kouli, ale ceny rozhodně neporostou. Samozřejmě je nutné se podívat na konkrétní segmenty a na konkrétní lokality. V projektech, které jsou neprodejné, k dalšímu poklesu dojde. Jsou projekty, kdy developeři vykoupili předražené pozemky, například v širším centru Prahy, měly se zde stavět obrovské bytové projekty, ale teď jsou pozastavené, protože na ně není odbyt. Pokud v tom má developer svoje vlastní peníze a není tlačen bankou, může prodávat třeba pět let. Pakliže banky tlačí, musí ceny snížit.

LN Jaká je nyní prodejnost družstevních bytů? Podle informací z trhu jsou prakticky neprodejné. Banky na ně nechtějí dát hypotéku, pokud tam není garantován brzký převod do osobního vlastnictví.
To je pravda, družstevní byty se prodávají špatně. Někdy musí jít prodávající s cenou až o třetinu níže než u osobního vlastnictví.

LN Doporučil byste koupi družstevního bytu?
Já osobně bych to doporučil jen za určitých okolností. Kdyby to bylo opravdu výhodné, šlo by o renomované družstvo a byla by nějaká záruka, že do budoucna jej bude možné převést do osobního vlastnictví.

LN Jak se v současné době obecně poptává nájemní bydlení? Díky situaci, která by se dala nazvat jako prasknutí realitní bubliny, kdy do roku 2007 obrovsky narůstaly vlivem poptávky ceny vlastního bydlení, nastal velký posun v poměru prodejů a nájmů. Dříve tvořily téměř dvojnásobek transakcí prodeje, nyní se ten poměr vyrovnal jedna ku jedné. Ale v posledních měsících zase pomalu začínají narůstat prodeje na úkor nájmů.

Najdete na Lidovky.cz