Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Praha se vyrovná Vídni nebo Barceloně. Alespoň co se týká cen

Praha stověžatá - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Praha stověžatá - ilustrační foto. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

NEW YORK Návštěva Prahy spojená s ubytováním, večeří, jízdou taxíkem a završená skleničkou v baru vyjde na méně než polovinu toho, co turisté zaplatí v norské metropoli nebo ve švýcarském Curychu.

Vyplývá to z průzkumu TripIndex Cities 2013, který zveřejnil internetový rádce pro turisty TripAdvisor.com. Naopak v Sofii či Hanoji stojí to samé o takřka polovinu méně než v hlavním městě České republiky.

Mezi nejdražší města podle serveru patří vedle Osla a Curychu také Stockholm, New York, Paříž či Sydney, nejlevněji je naopak kromě zmíněných dvou měst také ve Varšavě, egyptském Šarm aš-Šajchu nebo Budapešti.

TripIndex porovnává ceny za noc pro dvě osoby ve čtyřhvězdičkovém hotelu, večeři, koktejl a dvě zhruba tříkilometrové jízdy taxíkem. V Praze tento turistický balíček vyjde na necelých 261 dolarů (5000 korun). V Oslu, které je podle žebříčku nejdražší, turisté zaplatí 581 dolarů (takřka 11 200 korun) a v nejlevnější Sofii 158 dolarů (3000 korun).

Pohled na Oslo

Nejdražší je Oslo.

Centrum Sofie

A nejlevněji je v Sofii.

Z porovnávaných evropských měst je levněji než v Praze kromě Sofie, Varšavy a Budapešti také v Lisabonu, Aténách a Kyjevě. Cenami se české metropole blíží Vídni (284 dolarů) nebo Barceloně (300 dolarů). Praha podle průzkumu nabízí jeden z nejlacinějších koktejlů, který stojí 11,4 dolaru (220 korun). V Oslu za stejný alkoholický nápoj zaplatí turisté 45,4 dolaru a v Paříži dokonce 66 dolarů.

Také jízda taxíkem po Praze nepatří k nejdražším. Necelých 13 dolarů (250 korun) je sice zhruba šestkrát více než v Kuala Lumpur nebo více než dvojnásobek sofijského účtu, ale pořád vyjde třikrát levněji než v Londýně (přes 41 dolarů) nebo Kodani (přes 38 dolarů).

Londýnské taxi míří do Prahy.

Taxi v Londýně je třikrát dražší než v Praze

Příprava pizzy Napoletana.

V Římě zaplatíte za večeři méně než v Praze.

Rovněž ubytování v Praze patří k těm levnějším, přijde na 133 dolarů (2560 korun). Z vybraných měst vyjde hotel pod sto dolarů jen v Sofii (96 dolarů). Za přenocování ve čtyřhvězdičkovém hotelu v New Yorku zaplatí dvojice turistů 379 dolarů, v Paříži pak 323 dolarů a 317 dolarů v mexickém Cancúnu. Mezi nejdražší patří i Rio de Janeiro (316 dolarů).

Naopak pražská večeře za 103 dolarů (takřka 2000 korun) patří k těm dražším. Levněji se dvojice nají například v Bruselu (100 dolarů), Vídni (79 dolarů), Římě (67 dolarů), ale i v Moskvě (98 dolarů), Torontu (78 dolarů) nebo Soulu (58 dolarů). Nejvyšší účet dostanou lidé v Oslu (277 dolarů), Stockholmu (210 dolarů) nebo v Sydney (167 dolarů).

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Ledovka v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Ledovka v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Ledovka v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!