Pátek 4. prosince 2020svátek má Barbora -2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Praha účtuje s Opencard: projekt stál miliardu, vydělal 38 milionů

Opencard | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Opencard | foto: cdr.cz

PRAHA Kritizovaný pražský projekt Opencard stál od roku 2006 do roku 2012 celkem 1,033 miliardy korun. Příjmy z projektu jsou přitom jen 38 milionů. Vyplývá to z materiálu, kterým se od rána zabývají pražští zastupitelé.

Magistrát hlavního města za Opencard zaplatil přes 738 milionů korun, dopravní podnik skoro 249 milionů. Náklady s projektem měla třeba městská organizace Ropid a městská knihovna.

Karta Pražana

Opencard

Pražská karta Opencard slouží mimo jiné jako tramvajenka, průkazka do knihovny a držitelé na ni také získají různé slevy. V počátcích projektu uzavřela Praha několik nevýhodných smluv, které dodavatelům zaručovaly výsadní postavení.

Údaje v materiálu, který dostali členové zastupitelstva na stůl, se ale liší od dřívějších informací z dopravního podniku. Ten loni v srpnu uváděl, že jej projekt stál dohromady 490,7 milionu bez DPH. Celkové náklady na Opencard by tak činily 1,25 miliardy.

Na problematickém projektu se podílelo několik desítek firem. Z celkových nákladů dostala nejvíce, a sice skoro 504 milionů, firma Haguess, která je hlavním tvůrcem a dodavatelem projektu. Firma Monet+, která městu dodávala červené plastové karty opencard, získala téměř 63 milionů korun.

Obvinění nového magistrátu

Detektivové před několika týdny kvůli projektu obvinili deset radních, včetně primátora Bohuslava Svobody, a další úředníky. Podezřelí jsou z porušení povinnosti při správě cizího majetku a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže, za což jim hrozí osmileté vězení.

ČTĚTE TAKÉ:

Obvinění se týká zakázky za zhruba 74 milionů korun, kterou loni získala firma Haguess. Rada obvinění odmítá.

Státní zástupkyně už přitom ustanovila opatrovníka, který má kvůli obvinění pražských radních hájit zájmy Prahy. S tím rada města nesouhlasí a kvůli rozhodnutí se chce ještě ve čtvrtek sejít na mimořádném jednání a podat stížnost.

Přehled nákladů na projekt Opencard
ROKNÁKLADY (tis. Kč)
200684 637
2007121 596
2008310 036
2009161 732
2010173 594
2011103 178
201278 159
CELKEM 2006-20121 032 952

Policie se zabývá kauzou předražené karty Opencard dlouhodobě. Loni na konci října státní zastupitelství obžalovalo pět úředníků magistrátu, které obvinila protikorupční policie a kteří prý zvýhodnili jednu firmu v zakázkách předražených o desítky milionů korun.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Dvě mámy, tři děti: Testujeme kosmetiku sebamed pro citlivou pokožku
Dvě mámy, tři děti: Testujeme kosmetiku sebamed pro citlivou pokožku

Vyzkoušeli jsme kosmetickou značku sebamed na naše citlivé a suché pokožky. Naše Hanka otestovala řadu BABY s malou Emičkou, do testování se však...