Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Praha vypíše tendr za 1,25 miliardy na opravu Průmyslového paláce, práce by mohly začít už příští rok

Ekonomika

  17:49
Praha - Pražský magistrát vypíše veřejnou zakázku v odhadované hodnotě 1,25 miliardy korun na dlouho plánovanou dostavbu a rekonstrukci Průmyslového paláce na Výstavišti. Vyplývá to z věstníku veřejných zakázek, na informaci v úterý upozornil deník E15. Magistrát ve věstníku zatím zveřejnil pouze tzv. předběžné oznámení, které zadavatel může a nemusí využít.

S pracemi by se mohlo začít příští rok, tedy 11 let po požáru. foto: Lidové noviny

Pražští zastupitelé o vypsání zakázky rozhodli začátkem letošního září. Projekt rekonstrukce počítá se stavbou repliky zničeného levého křídla a vybudováním nového zázemí, technických prostor a podchodu ke Křižíkově fontáně. Levé křídlo paláce zničil v roce 2008 požár.

Nyní bude záležet na tom, zda nové vedení hlavního města nebude chtít projekt dostavby změnit.

S pracemi by se mohlo začít příští rok, tedy 11 let po požáru. Střechu paláce loni ještě poškodila vichřice.

16.října 2018 v 17:45, příspěvek archivován: 13.listopadu 2018 v 18:10

16. října 2008 18:45: Dvojice brigádníků provádí opravy schodů u stánku na výstavě zubařské techniky Pragodent. Správce na dvojici tlačí, chce už Průmyslový palác zamknout. Oprava se ale táhne. #Přesněpřed10lety #Prahavplamenech https://t.co/8IGjolP9k9

Projekt opravy se snaží co nejvíce zachovat původní podobu stavby z roku 1891, kdy byl palác otevřen. Kromě toho počítá s dobudováním dalšího zázemí a technickými úpravami památkově chráněného objektu.

Pošlete všechno, co máte! Hasiči do Průmyslového paláce ‚dali držku‘. Škoda miliarda, proč nebyl nikdo potrestán?

Novinkou bude například podchod pod levým křídlem paláce, kterým se bude možné od vchodu nebo z foyer dostat ke Křižíkově fontáně. Původně bylo v plánu vybudovat podchod i pod pravým křídlem, kvůli námitkám památkářů z toho však sešlo a podzemní pasáž bude pouze pod nově dostavěným křídlem. Vnikne pod ním také nový suterén s prostory pro zázemí či sociální zařízení. Interiéry paláce by měly z větší části zůstat ve stávající podobě.

Průmyslový palác byl postaven v roce 1891 při příležitosti Jubilejní zemské výstavy podle návrhu architekta Bedřicha Munzbergera. Od počátku sloužil k pořádání výstav a dalších kulturních akcí, i když původně mělo jít o dočasnou stavbu. V letech 1952 až 1954 komunistická garnitura rozhodla o změně funkce a hlavní hala paláce byla přestavěna na společenský a taneční sál podle návrhu architekta Pavla Smetany. Změnilo se i jméno na Palác kultury a oddechu Julia Fučíka. Od 90. let měla celé Výstaviště včetně paláce pronajato Incheba, město jí před několika lety vypovědělo smlouvu a s dnes už přejmenovanou firmou se soudí. Od roku 2015 areál spravuje městská firma Výstaviště Praha.

Autor:

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.