23. května 2014 15:18 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Praha za opencard 500 milionů nezaplatí, vypíše nový tendr

Opencard - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Opencard - ilustrační foto. | foto: MAFRA - Viktor ChladLidovky.cz

PRAHA Praha odmítla nabídku společnosti eMoneyServices (EMS), která za licence ke kartě opencard žádá 500 milionů korun. Podle dvou nezávislých soudních posudků je nabídka o čtvrtinu předražená. Město vyhlásí otevřené výběrové řízení.

Informoval o tom Petr Vychodil, předseda představenstva společnosti Operátor, která opencard spravuje.

"Ze strany hlavního města Prahy bude nyní zahájeno jednání s EMS ohledně nové smlouvy na podporu provozu stávajícího systému do doby, než bude znám vítěz, který dodá nové řešení," uvedl Vychodil. Pokračovat budou jednání o dlužných částkách, které musí město firmě zaplatit za provoz.

Potíže s vydáváním nových karet

EMS už dříve uvedla, že pokud s Prahou nenajde shodu, mohou po 15. červnu nastat potíže, zejména s vydáváním nových karet.

Opencard

Hlavní město zaplatilo za opencard, která slouží především jako tramvajenka, přes 1,2 miliardy korun. Výhradním vlastníkem práv se stala firma Haguess (dnes eMoneyServices), se kterou uzavíralo smlouvy bývalé vedení města v čele s primátorem Pavlem Bémem (ODS).

Nové vedení města se pokouší z údajně nevýhodných smluv vymanit. Chtělo práva ke kartě koupit a projekt spravovat vlastními silami. Původně počítalo s tím, že za autorská práva zaplatí mezi 80 až 100 miliony. EMS ale nedávno předložila nabídku, v níž žádá několikanásobně víc.

Bývalý pražský primátor Pavel Bém

Bývalý pražský primátor Pavel Bém

Sporný projekt sice pochází z doby primátora Béma, problémy se zákonem mají ale úředníci a současné vedení. Policie kvůli opencard stíhá část nynější i minulé rady včetně primátora Hudečka a bývalého primátora, poslance Bohuslava Svobody (ODS). Nedávno podala návrh na jejich obžalobu. V souvislosti s opencard už bylo odsouzeno pět úředníků magistrátu. Občanské iniciativy i média upozorňují, že skuteční strůjci kontroverzního projektu zůstávají nepotrestáni.

Lidovky.cz, ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.