14. července 2011 14:43 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Praha zrušila podivné radniční noviny

Listy hl. m. Prahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Listy hl. m. Prahy |

PRAHA Praha odstoupila od smlouvy se společností Tardus na vydávání radničního měsíčníku Listy hl. m. Prahy, který Pražané dostávají zdarma do schránek. Podle Prahy společnost porušila smlouvu, třetina lidí totiž měsíčník údajně vůbec nedostávala. Informovalo o tom tiskové oddělení pražského magistrátu.

Smlouva se týkala obsahového a grafického zpracování, vydávání a distribuce Listů hl. m. Prahy. Desetiletá zakázka, která trvá od roku 2004, měla město stát asi 234 milionů korun. "Už od začátku jsem pochyboval o efektivitě peněz vynakládaných na Listy hl. m. Prahy," uvedl primátor Bohuslav Svoboda (ODS).

Společnost Tardus byla podle některých médií v minulosti spojována s vlivnými podnikateli Michalem Voráčkem a přítelem bývalého primátora Pavla Béma Romanem Janouškem.

Kam mizelo 600 tisíc výtisků?
Podle pražského magistrátu si lidé na distribuci měsíčníku už dříve stěžovali. Praha proto udělala v květnu kontrolu u 500 náhodně vybraných lidí v deseti městských částech. "První kontrola zjistila, že necelá třetina respondentů toto periodikum v požadovaném termínu do schránky vůbec nedostala.

Aby byla respektována lhůta vymezená ve smlouvě k nápravě porušení, proběhla následně i druhá kontrola koncem května u vybraného vzorku 57 respondentů. Pouze ve dvou případech byly Listy hl. m. Prahy řádně doručeny," uvedl v tiskové zprávě magistrát.

Listy vycházejí v nákladu 600.000 výtisků, v Praze je kolem 550.000 poštovních schránek. "Město platilo zřejmě dlouhodobě za věci, které smluvní partner nezajišťoval. Pokud třetina periodika nedojde k adresátům, je to podstatná finanční škoda, kterou podle mého názoru měla řešit už minulá vedení Prahy," konstatoval Svoboda. Praha tedy podle primátora má právo okamžitě od smlouvy odstoupit.

Lidovky.cz, ČTK