27. května 2013 13:10 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Praktiky Applu zajímají Brusel, připravuje vyšetřování monopolu

Nový iPhone 4S | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nový iPhone 4S | foto: ČTK

BRUSEL Evropská komise vyšetřuje, jestli se Apple při prodeji svých telefonů iPhone neuchyluje k protitržním metodám a nevytlačuje tak konkurenční výrobce chytrých telefonů z evropského trhu. Americká firma tvrdí, že se plně řídí unijními pravidly.

Zpráva britského deníku The Financial Times se odvolává na dotazník, který byl minulý týden poslán několika unijním provozovatelům mobilních sítí. Podle něj se eurokomise ve svém zkoumání zaměřuje na distribuční podmínky, které by mohly zajišťovat, že žádný konkurent nemůže nabídnout lepší podmínky prodeje než Apple.

Vyšetřování, které podle listu podnítily stížnosti ze strany mobilních operátorů, je v předběžné fázi. Předtím, než komise spustí formální šetření, bude muset být přesvědčena, že Apple je na unijním trhu s chytrými telefony dominantním hráčem. To by ale prý nemuselo být snadné dokázat vzhledem k oblíbenosti chytrých telefonů Galaxy od konkurenční společnosti Samsung.

ČTĚTE TAKÉ:

Vyšetřování v EU by znamenalo další tlak na Apple. Na firmu, považovanou za nejhodnotnější na světě, se v poslední době upřela pozornost amerických zákonodárců, kteří minulý týden vyslechli šéfa Applu Tima Cooka kvůli způsobu odvádění firemních daní. Podle zprávy podvýboru amerického Senátu Apple využívá dceřiné firmy v Irsku, aby se vyhnul placení daní.

FT před měsícem napsal, že Apple může ušetřit miliardy dolarů na daních tím, že na plánovanou výplatu peněz akcionářům použije výtěžek z oznámeného prodeje dluhopisů namísto své hotovosti uložené v zahraničí.

Lidovky.cz, ČTK