7. srpna 2012 11:55 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Prala banka Standard Chartered špinavé peníze? Vinu popírá

Britská banka Standard Chartered čelí obvinění z praní špinavých peněz. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britská banka Standard Chartered čelí obvinění z praní špinavých peněz. | foto: Reuters

NEW YORK Bankovní regulátor státu New York pohrozil britské bance Standard Chartered odebráním licence s tím, že se jedná o "zlotřilou instituci", která porušila americké zákony, když zatajila transakce zahrnující Írán v objemu 250 miliard dolarů.

Úřad pro finanční služby (DFS) státu New York uvedl, že Standard Chartered "intrikovala" s íránskou vládou a skryla před státem zhruba 60 000 tajných transakcí, z nichž za téměř 10 let fungování vyplynuly stovky milionů dolarů na poplatcích.

Podle úřadu tak navíc vystavila bankovní systém Spojených států hrozbě infiltrace teroristy, pašeráky drog a zkorumpovanými vládami.

Ztráta bankovní licence by byla zničující

Ztráta bankovní licence pro stát New York by pro zahraniční banku znamenala zničující ránu, neboť by ji v podstatě odstřihla od přímého přístupu na americký bankovní trh. Standard Chartered podle regulátora provede pro globální klienty denně transakce v objemu 190 miliard dolarů.

ČTĚTE TAKÉ:

V nezvyklém vhledu do útrob banky regulátor popsal, jak představitelé Standard Chartered probírali, zda pokračovat v transakcích s Íránem.

Hlavní manažer pro Severní a Jižní Ameriku, jejž úřad nejmenoval, v "panické zprávě" z října 2006 varoval, že by obchody s Íránem mohly způsobit "katastrofální poškození pověsti" a "vážnou hrozbu trestního stíhání".

Člen vedení v Londýně kontroval: "Vy zas--ní Američani. Co si dovolujete říkat nám, zbytku světa, že nebudeme jednat s Íránci." Odpověď ukazuje "zjevné pohrdání bankovní regulací ve Spojených státech," uvedl regulátor.

Banka obvinění odmítá

Banka nařčení rázně odmítla. "Skupina důrazně odmítá postoj Oddělení finančních služeb (DFS) státu New York, i vykreslení faktů, jak jsou předkládány," uvedla banka v dnešní reakci. Banka prý nevěří, že americké úřady v obvinění předkládají úplný a přesný obraz faktů.

Banka uvedla, že americké úřady se o ni v této souvislosti v minulosti už zajímaly a banka s nimi vždy plně spolupracovala. Management prý začal zkoumat transakce z roku 2010 a pondělní obvinění jej překvapuje. Záznamy prý dokládají, že Standard Chartered měla snahu se řídit a v drtivé většině případů se také řídila pokyny amerických regulátorů, aby zabránila financování íránského jaderného programu i teroristických skupin.

Standard Chartered je třetí britská banka, jež se letos v létě ocitla v hledáčku amerických vyšetřovatelů.

Kauza banky Barclays

Barclays v červnu souhlasila s vyrovnáním za 453 milionů dolarů v kauze, v níž byla obviněna z manipulace s klíčovou globální výpůjční sazbou. O měsíc později vydala senátní komise jízlivou zprávu kritizující úsilí HSBC Holding skrýt podezřelé transakce, včetně těch s mexickými pašeráky drog.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
MZDOVÁ ÚČETNÍ - SENIOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč