30. května 2013 15:57 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Prasata se vracejí do českých chlívků, farmáři na ně čerpají dotace

Prasata - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prasata - ilustrační foto | foto: Lidovky.cz

PRAHA V Česku loni po několik let trvajícím poklesu vzrostly stavy prasat a drůbeže. Vyplývá to ze soupisu hospodářských zvířat k 1. dubnu zveřejněném na stránkách Českého statistického úřadu. Meziročně přibylo také koní, naopak meziročně mírně nižší byly stavy skotu a ovcí.

Stavy prasat, které podle statistického úřadu klesaly nepřetržitě od roku 1998 až na loňské historické minimum 1,58 milionu kusů, meziročně mírně vzrostly o 0,5 procenta na 1,59 milionu. Z toho prasnic přibylo o 2,2 procenta na 102 tisíc.

Prasata mají prioritu

Podle návrhu strategie pro růst českého zemědělství a potravinářství po roce 2014 mají vzrůst stavy krav, prasat a ovcí až o desítky procent.

Jedním z hlavních problémů českého zemědělství je podle odborníků prohlubující se nerovnováha mezi rostlinnou a stále klesající živočišnou výrobou. Například chovy prasat se mají rozšířit nad dvoumilionovou hranici.

Přestože je vepřové v Česku stále nejoblíbenějším masem, země je v něm soběstačná již jen ze 60 procent. Ministr zemědělství Petr Bendl chce materiál dokončit do června a následně předložit vládě.

"Pokles stavů prasat není trendem pouze posledních několika let, ale dochází k němu až na malé výjimky již od počátku osmdesátých let," uvedla k údajům statistiků Helena Šindlerová z tiskového oddělení ministerstva zemědělství.

Úřad se podle jejích slov snaží od roku 2011 přispět ke stabilizaci sektoru pomocí dotací na ozdravování chovů. Tuzemských chovatelům se daří zlepšovat reprodukční ukazatele chovů, které jsou již nyní zpravidla srovnatelné s výsledky chovatelsky nejvyspělejších zemí. Loni bylo na jednu prasnici odchováno v průměru 23,9 selete.

Chovy drůbeže se loni meziročně rozšířily o 12,4 procenta na 23,3 milionu kusů, z toho stavy slepic vzrostly dokonce více než o třetinu na 7,2 milionu kusů. Podle Dagmar Tůmové z Českomoravské drůbežářské unie je nárůst zhruba ze 70 procent tažen zvýšením počtu nosnic v důsledku dokončení výměny klecí dle požadavků Evropské unie. Ministerstvo přičítá rozšíření chovů také ustálené poptávce po drůbežím mase a dotačním programům na ozdravování chovů.

ČTĚTE TAKÉ:

Stav skotu meziročně klesl o 0,1 procenta na 1,35 milionu, z toho krav přibylo o 700 na 552 tisíc kusů. Z dlouhodobého pohledu však skotu v Česku ubývá. Od roku 1990 se jeho stáda zmenšila o více než 60 procent.

Koní se k začátku letošního dubna v Česku chovalo 34 300, o tři procenta meziročně více. Ovcí naopak o 0,2 procenta ubylo na 220 500 kusů.

Lidovky.cz, ČTK