2. října 2013 16:01 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Právníci dTestu podali trestní oznámení na úvěrovou firmu za podvody

Půjčka (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Půjčka (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

PRAHA Právníci časopisu dTest podali trestní oznámení na neznámé pachatele z okolí společnosti Maghera Royal kvůli údajným podvodům při nabízení úvěrů přes linky s vysokou tarifikací. Volající platí desetitisíce korun za hovorné a žádného úvěru se nedočkají, sdělili zástupci dTestu.

Časopis vydává občanské sdružení spotřebitelů TEST, které se zaměřuje na ochranu práv spotřebitelů.

Podle dTestu dozorové orgány stále nenašly cestu, jak údajným podvodům zabránit. "Nevíme o žádném případu, kdy by společnost úvěr skutečně poskytla, a jsme přesvědčeni, že to ani nemá v úmyslu. Pouze uvádí spotřebitele v omyl, aby mohla profitovat z vysokých poplatků za volání na své linky," uvedl právní poradce sdružení dTest Miloš Borovička.

Situaci podle dTestu neřeší ani většina mobilních operátorů. Zástupci dTestu tvrdí, že všechny operátory o údajných podvodech a plánovaném trestním oznámení informovali.

Inzeráty společnosti pořád vychází v denním tisku

"Jediným operátorem, který na naši výzvu zareagoval a z jehož čísel se na linky Maghery nedá dovolat, je U:fon," uvedl Borovička. Podle informací ČTK ale službu vypověděli i další operátoři a v současnosti běží výpovědní lhůty. "Vypověděli jsme službu u konkrétních přístupových čísel, na nichž Maghera Royal poskytuje služby," potvrdila mluvčí Vodafonu Markéta Kuklová.

Zástupci dTestu upozornili, že inzeráty společnosti, které lákají na snadno dostupné půjčky, se stále objevují v denním tisku.

Na společnost Maghera Royal kvůli nesrovnalostem v inzerátech dTest podal podnět k České obchodní inspekci. Inspekci vyrozuměl i ČTÚ, který podle mluvčího Martina Drtiny nemá pro řešení podobných záležitostí kompetence.

Pražskou společnost Maghera Royal podle Obchodního rejstříku stoprocentně vlastní firma FLEXIBLE CAPITAL INC. se sídlem na Seychelách.

Lidovky.cz, ČTK