Pátek 10. července 2020svátek má Libuše, Amálie 30 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Prazdroj vyhrál spor o ochranné známky. Právovárečníci se soudí o majetek za 25 miliard

Pivo Pilsner Urquell v plechovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pivo Pilsner Urquell v plechovce. | foto: Plzeňský Prazdroj

PLZEŇ Právovárečné měšťanstvo v Plzni, které se soudí s Plzeňským Prazdrojem o pozemky v Plzni a v Praze a dále o ochranné známky, prohrálo jeden ze tří soudních sporů, který vede. Pražský městský soud jim podle deníku E15 minulý týden v pondělí neuznal nárok na ochranné známky Prazdroje.

Informaci potvrdil předseda měšťanstva Karel Svoboda, který řekl, že šlo o sedm známek včetně značek Pilsner Urquell, Prazdroj a Pilsner Bier. Spolek se odvolá, pokud neuspěje u českých soudů, obrátí se na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku.

Měšťanstvo, které v roce 1842 vybudovalo bývalý Měšťanský pivovar, dnes součást Prazdroje, vede spory o známky a o významnou část nemovitostí, které pivovar užívá. Hodnota nárokovaného majetku se pohybuje kolem jedné miliardy eur (asi 25,6 miliardy korun). Prazdroj s nároky dlouhodobě nesouhlasí. Tvrdí, že byly v minulosti uspokojeny, a aktivitu považuje za spekulativní. Právovárečné měšťanstvo v Plzni je nejstarší stavovskou korporací v Čechách a tvoří ho vlastníci 250 právovárečných domů v Plzni.

„Jakmile obdržíme písemné vyhotovení rozsudku, hned se odvoláme k Vrchnímu soudu v Praze. Na odvolání máme 15 dní,“ řekl Svoboda. Poté už by spolku zbývalo pouze dovolání k Nejvyššímu soudu a stížnost k Ústavnímu soudu. Svoboda řekl, že spor rozhodoval Městský soud v Praze, protože je určený právě k žalobám o ochranné známky.

Měšťanstvo čeká hlavně na rozhodnutí Ústavního soudu v kauze jeho nároku na pozemky v Praze na Smíchově, které patří ministerstvu vnitra. Nejvyšší soud zamítl dovolání právovárečníků s odůvodněním, že nález Ústavního soudu zakazuje obcházení restitučních předpisů. „Ale na to existují desítky judikátů, že na osoby, které nemohou uplatnit restituční předpisy, tak mohou žalovat v občanskoprávním řízení. Ale oni nám to nechtějí povolit,“ uvedl Svoboda. Proto právovárečníci podali letos v červenci ústavní stížnost, která bude podle něj ve všech sporech zásadní. „A dokud se nerozhodne, tak budou vše městské soudy zamítat,“ řekl. Nároky na smíchovské pozemky jsou první kauzou, kterou právovárečníci začali.

„Nejprve soudy neustále zpochybňovaly naši existenci, až potom Nejvyšší soud v roce 2013 rozhodl, že existujeme a jsme zapsaní v obchodním rejstříku,“ uvedl Svoboda. Poté soudy nároky zamítaly s odkazem na nemožnost obcházet restituční předpisy, což je pro soudy podle Svobody nejsnazší cesta, jak nároky zamítnout. „Majetek lze získat zpět jen restitucemi, které se ale týkají jen fyzických osob, takže my jsme o majetek nemohli usilovat, a tak jsme museli jít občanskoprávní cestou,“ uvedl.

Dodal, že pokud by Ústavní soud jejich stížnost uznal, šlo by o precedentní rozsudek v dalších sporech. U plzeňského soudu pokračuje soud o pozemcích pod Prazdrojem v Plzni. Stání bude 12. prosince, řekl Svoboda. Předpokládá další zamítavé stanovisko. Podle Svobody jde o veškeré pozemky pivovaru a budovy na nich stojící.

Pokud by právovárečníci u Ústavního soudu neuspěli, půjdou dál k soudu ve Štrasburku.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Advantage Consulting, s.r.o.
STAVBYVEDOUCÍ - STŘEDNÍ ČECHY

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč