5. listopadu 2013 13:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Pražané by rádi opustili staré paneláky. Na nové bydlení ale nemají peníze

Panelák. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Panelák. Ilustrační foto. | foto: iDNES.cz

PRAHA Nadpoloviční většina (59,2 procenta) obyvatel Prahy by se ráda přestěhovala, takřka polovina (47,9 procenta) obyvatel hlavního města totiž není spokojená se svým bydlením. Lidé se ale bojí, že na to nemají.

Obavy má 42,3 procenta obyvatel hlavního města, zjistil průzkumu STEM/MARK pro developerskou společnost Finep.

Podle generálního ředitele Finepu Tomáše Pardubického je sice v Praze dostatek bytů, mnohé z nich ale nejsou příliš kvalitní. "Pražané by rádi opustili stárnoucí panelové domy, z nichž některé jsou již roky za svou životností, a přestěhovali se do komfortních novostaveb. O změnu se však ani nepokusí, protože se obávají, že na ni nemají," okomentoval výsledky průzkumu Pardubický.

ČTĚTE TAKÉ:

Při hodnocení kvality bydlení většina (78,9 procenta) respondentů uvedla, že je pro ně nejdůležitější lokalita, kde bydlí. Velikost bytu hraje roli pro 63,4 procenta Pražanů, kvalita a zpracování bytu či stavby jsou podstatná pro 50,7 procenta. Podle vybavení bytu jeho kvalitu hodnotí jen necelých 40 procent obyvatel hlavního města.

Z průzkumu také vyplynulo, že více než polovina obyvatel Prahy bydlí se svými partnery či manželkami. Necelých 20 procent obývá byt se svými rodiči, naopak 14 procent seniorů bydlí u svých dětí.

Lidovky.cz, ČTK