Neděle 29. listopadu 2020svátek má Zina -2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Prazdroj rozšiřuje výrobu. Za 283 milionů zvýší o třetinu kapacitu v Plzni

Pivo Pilsner Urquell v plechovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pivo Pilsner Urquell v plechovce. | foto: Plzeňský Prazdroj

Lídr českého pivovarnického trhu se připravuje na expanzi a zvýšení produkce. Rozšíření varny a kvasných tanků má pomoci hlavně exportu.

Až o třetinu oproti současnému stavu vzroste kapacita výroby značky Pilsner Urquell v plzeňském pivovaru. Plzeňský Prazdroj rozšiřuje provoz varny i zrání piva v CK tancích. Do zvýšení kapacity stáčecích linek už investoval nedávno.

Rozšíření technologie se netýká pivovarů v Nošovicích a Velkých Popovicích, které také spadají pod Prazdroj, ale značku Pilsner Urquell tam nevaří. Podle informací mluvčí skupiny Jitky Němečkové vyjde nová investice na zhruba 11 milionů eur, tedy kolem 283 milionů korun.

„Investice bude dokončena v dubnu příštího roku a umožní navýšit výrobu Pilsner Urquell oproti současnému stavu o třetinu na 3,5 milionu hektolitrů ročně,“ uvedla Němečková.

Zvýšení produkce se příliš neprojeví na domácím trhu, kde spotřeba piva na hlavu delší dobu spíš stagnuje. Investované miliony mají Prazdroji pomoci hlavně v exportu, zejména do asijských zemí.

Pivovary rostou díky cizině

Produkce celého pivovarnického oboru v Česku roste každoročně, loni o necelá dvě procenta na 20,5 milionu hektolitrů, ale na domácím silně konkurečním trhu se zvyšuje prodej pomaleji. Pivovary tak rostou hlavně díky posilování exportu. Do ciziny vyvezly loni rekordních 4,4 milionu hektolitrů, což je o 4,5 procenta víc v roce 2015.

Prazdroj, který loni vyrobil v Česku na 8 milionů hektolitrů piva, roste v exportu dvouciferným tempem. A nový vlastník japonská skupina Asahi chce využít renomé české prémiové značky Pilsner Urquell k dalšímu posílení pozic ve světě.

Investuje i konkurence

Prazdroj není jediný, kdo potřebuje výrazně navýšit kapacitu. Vážnější situaci musí řešit například Budějovický Budvar, jehož loňská produkce 1,61 milionu hektolitrů je už na hranici kapacity. Do jejího rozšíření k úrovni alespoň 2 milionů hektolitrů investuje Budvar do roku 2020 na dvě miliardy korun.

Rozsáhlé investice pivovarů u nás se v poslední době týkají ale především technologie stáčení piv do stále oblíbenějších plechovek.

Plzeňský Prazdroj takto investoval 340 milionů, protivínský Platan ze skupiny Pivovarů Lobkowicz zhruba 130 milionů, sto milionů Svijany. Další pivovary jako třeba Budvar nebo malé Vratislavice uskuteční modernizaci či novou výstavbu těchto stáčíren v příštím roce, jiné jako třeba Staropramen nebo Krušovice ze skupiny Heineken modernizovaly své plechovkové provozy už předloni.

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...

Vyplatí se kupovat autodíly na AliExpressu? Otestovali jsme jejich kvalitu

Stránky AliExpress jsou dostupné v mnoha jazycích. Objednávku můžete poslat i... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Prostřednictvím internetové stránky AliExpress jsme dovezli vybrané náhradní díly a automobilové doplňky. A pak jsme je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!