18. října 2017 18:56 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Prazdroj rozšiřuje výrobu. Za 283 milionů zvýší o třetinu kapacitu v Plzni

Pivo Pilsner Urquell v plechovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pivo Pilsner Urquell v plechovce. | foto: Plzeňský Prazdroj

Lídr českého pivovarnického trhu se připravuje na expanzi a zvýšení produkce. Rozšíření varny a kvasných tanků má pomoci hlavně exportu.

Až o třetinu oproti současnému stavu vzroste kapacita výroby značky Pilsner Urquell v plzeňském pivovaru. Plzeňský Prazdroj rozšiřuje provoz varny i zrání piva v CK tancích. Do zvýšení kapacity stáčecích linek už investoval nedávno.

Rozšíření technologie se netýká pivovarů v Nošovicích a Velkých Popovicích, které také spadají pod Prazdroj, ale značku Pilsner Urquell tam nevaří. Podle informací mluvčí skupiny Jitky Němečkové vyjde nová investice na zhruba 11 milionů eur, tedy kolem 283 milionů korun.

„Investice bude dokončena v dubnu příštího roku a umožní navýšit výrobu Pilsner Urquell oproti současnému stavu o třetinu na 3,5 milionu hektolitrů ročně,“ uvedla Němečková.

Zvýšení produkce se příliš neprojeví na domácím trhu, kde spotřeba piva na hlavu delší dobu spíš stagnuje. Investované miliony mají Prazdroji pomoci hlavně v exportu, zejména do asijských zemí.

Pivovary rostou díky cizině

Produkce celého pivovarnického oboru v Česku roste každoročně, loni o necelá dvě procenta na 20,5 milionu hektolitrů, ale na domácím silně konkurečním trhu se zvyšuje prodej pomaleji. Pivovary tak rostou hlavně díky posilování exportu. Do ciziny vyvezly loni rekordních 4,4 milionu hektolitrů, což je o 4,5 procenta víc v roce 2015.

Prazdroj, který loni vyrobil v Česku na 8 milionů hektolitrů piva, roste v exportu dvouciferným tempem. A nový vlastník japonská skupina Asahi chce využít renomé české prémiové značky Pilsner Urquell k dalšímu posílení pozic ve světě.

Investuje i konkurence

Prazdroj není jediný, kdo potřebuje výrazně navýšit kapacitu. Vážnější situaci musí řešit například Budějovický Budvar, jehož loňská produkce 1,61 milionu hektolitrů je už na hranici kapacity. Do jejího rozšíření k úrovni alespoň 2 milionů hektolitrů investuje Budvar do roku 2020 na dvě miliardy korun.

Rozsáhlé investice pivovarů u nás se v poslední době týkají ale především technologie stáčení piv do stále oblíbenějších plechovek.

Plzeňský Prazdroj takto investoval 340 milionů, protivínský Platan ze skupiny Pivovarů Lobkowicz zhruba 130 milionů, sto milionů Svijany. Další pivovary jako třeba Budvar nebo malé Vratislavice uskuteční modernizaci či novou výstavbu těchto stáčíren v příštím roce, jiné jako třeba Staropramen nebo Krušovice ze skupiny Heineken modernizovaly své plechovkové provozy už předloni.

ŠKOLNÍ ROZVRH: Stáhněte si zdarma pro svého školáka
ŠKOLNÍ ROZVRH: Stáhněte si zdarma pro svého školáka

Možná už připravujete s dětmi školní aktovku, nakupujete pomůcky, ořezáváte pastelky... Nezapomeňte na rozvrh hodin. Máme pro vás jeden k vytištění.

Najdete na Lidovky.cz