Pondělí 23. listopadu 2020svátek má Klement 5 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Prazdroj začal soud tvrdě, až pohrdavě. ‚Měšťané‘ žádají domy i ochranné známky

Pivo Pilsner Urquell v plechovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pivo Pilsner Urquell v plechovce. | foto: Plzeňský Prazdroj

PLZEŇ Soudkyně Okresního soudu Plzeň-město Martina Folková měla ve čtvrtek hodně nabitý program. Den jí hned ráno začal prvním stáním v kauze, ve které jde o miliardy. Žalobou, v níž se Právovárečné měšťanstvo v Plzni domáhá celkem 67 pozemků a třináct budov v areálu největšího pivovaru v Česku Plzeňského Prazdroje.

Včera se ukázalo, že jeho zástupci půjdou proti právovárečníkům tvrdě, sebevědomě až pohrdavě. Právovárečníci se zas vyzbrojili precizně střádanými argumenty a stohy dokumentů, kterými během jednání zaplavili soud.

Je evidentní, že začal spor, který potrvá možná i několik let.

Původní vlastníci dnešního Prazdroje, dědicové majitelů Měšťanského pivovaru a další vlastníci domů, ke kterým se váže už od středověku právo vařit pivo, tvrdí, že znárodnění v roce 1945 se sice týkalo Měšťanského pivovaru, ale ne spolku Právovárečné měšťanstvo, na které byl majetek pivovaru zapsán.

Fakticky tedy do dnešního dne o zmíněné nemovitosti nepřišli. Přestože na nich po privatizaci Prazdroje v 90. letech hospodaří světový pivovarnický gigant SABMiller.

Architekt Karel Svoboda je předsedou správní rady plzeňských právovárečníků. U...

Architekt Karel Svoboda je předsedou správní rady plzeňských právovárečníků. U tohoto stolu sedával jeho dědeček (na černobílé fotografii), poslední člověk v této funkci před znárodněním pivovaru v roce 1945.

Dosud se někteří domáhali svého údajného práva samostatně. U soudu však prohráli. Od roku 2013 má ale Právovárečné měšťanstvo v Plzni potvrzenou právní subjektivitu a vyráží do boje proti Plzeňskému Prazdroji jako celek.

„Nikdy jsme nepřestali být vlastníky. Takže tady nejde ani tak o určení vlastnictví, ale spíš o opravu zápisu majetkových práv,“ pronesl před vstupem do jednací síně předseda správní rady více než dvou stovek právovárečníků Karel Svoboda.

Včerejší první jednání se po dlouhém seznamování s judikaturou a vleklém přednesu žaloby protáhlo z původně předpokládaných dvou hodin na skoro dvojnásobek. Soudkyně Folková přesto v úvodu zkusila nabídnout smír. „Ušetřilo by to spoustu času a peněz,“ upozornila.

Robert Sobotka z plzeňské Advokátní kanceláře Roubal a spol., která právovárečníky zastupuje, nabídl jednání „u kulatého stolu“ s podmínkou, že Prazdroj uzná původním majitelům právo ke všem zmíněným nemovitostem. „Apeluji na protistranu, aby vzala rozum do hrsti a pokusila se dohodnout,“ vyzval Sobotka.

Prazdroj zastupuje Vladimír Uhde z pražské advokátní kanceláře BHH. Vystoupení svého rivala sledoval místy s pobaveným úsměvem.

„Takový návrh na smír by byl v podstatě bezpodmínečnou kapitulací. To mohu hned i bez konzultace s klientem odmítnout,“ reagoval Uhde, a odstartoval tím další právní bitvu o část majetku Prazdroje. Pokračovat se bude příště – v listopadu.

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

Na pornu od šesti let. Českým dětem hrozí setkání s predátory i závislost

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Třiadvacetiletý Kryštof H. nikdy neměl delší vztah, známosti vždy záhy ztroskotaly. „Nakonec jsem u psychologa zjistil,...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!