Středa 3. června 2020svátek má Tamara 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Firma hrozí Praze, že vypne účetní systém. Radnice věří, že to neudělá

Magistrát hlavního města Prahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Magistrát hlavního města Prahy | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Hlavnímu městu hrozí, že mu od Nového roku přestane fungovat ekonomický systém Ginis, který používají kromě magistrátu radnice a další městské organizace. Praze totiž končí smlouva s firmou Gordic, která jej městu dodává, a nová není podepsána.

Firma nyní městu poslala dopis, ve kterém o možném vypnutí systému píše. Pokud by systém přestal fungovat, mohlo by to znamenat pro magistrát, městské části i organizace značné problémy například s vedením účetnictví, evidencí a úhradou závazků nebo evidencí a správou poplatků. Podle radní Evy Vorlíčkové (TOP 09) ale celkové vypnutí sítě nehrozí.

Firma magistrátu píše, že pokud nebude nová smlouva na podporu systému uzavřena minimálně v rozsahu té stávající, "reálně hrozí, že se hlavní město Praha, městské části a cca 850 příspěvkových organizací dostanou do stavu, kdy nebudou schopny realizovat základní ekonomické procesy".

Systém je plně pod naší kontrolou, říká radní

Podle radní Vorlíčkové nehrozí, že by systém nefungoval. "Praha vlastní časově neomezené právo na užití systému (licence) a systém je provozován na infrastruktuře plně pod kontrolou města," uvedla pro ČTK.

Neplněním služeb firmou Godric může být podle Vorlíčkové ohrožen výkon pouze části ekonomických procesů. "Gordic nemá oprávnění k vypnutí systému, nicméně neposkytováním služeb může zkomplikovat provozování a užívání systému. Dosud jsme o krizovém plánu s firmou Gordic nejednali, takže to chápeme jako důrazné upozornění a podnět k jednání," připustila.

Ekonomický systém Ginis

Za ekonomický systém Ginis zaplatila Praha od roku 1993 zhruba dvě miliardy korun. Jediným vlastníkem autorských práv k systému je Gordic. Pro Prahu spravuje pohledávky, smlouvy, objednávky, ale i výplatu sociálních dávek. Se systémem pracuje více než 5000 lidí.

Zastupitelé na svém posledním jednání zrušili takzvané výběrové řízení bez uveřejnění, které by umožnilo uzavřít novou smlouvu s firmou Gordic. Město vypíše novou otevřenou soutěž, bude ale trvat měsíce, než vybere vítěze. Z dopisu od firmy Gordic ale vyplývá, že i kdyby zastupitelé výběrové řízení schválili, firma by systém stejně nespravovala. Důvodem je nízká cena zakázky. "Naplnění služeb v rozsahu uvedeném v materiálu tedy není z plánovaného objemu finančních prostředků z výše než 50 procent pokryto," napsala firma. Gordic si navíc stěžuje, že se zněním materiálu nebyl seznámen.

Cena neodpovídá rozsahu služeb

Firma tvrdí, že požadavek města na cenu je pro ni nepřijatelný. "Rozsah plnění cca 51 milionů korun za rok neodpovídá existujícímu průkazně poskytovanému objemu služeb a nově požadovaným službám," píše v dopise.

Ani s tímto tvrzením Vorlíčková nesouhlasí. "Gordic se opírá především o objem finančního plnění za poslední období a nezohledňuje rozsah, obsah a kvalitu služeb, která je požadována v následujícím období, takže mu přirozeně vychází, že nový odhad nepředpokládá objem finančního plnění z předchozích let," uvedla.

Jak bude město dál postupovat, bude jasné do konce příštího týdne. Rada města již schválila zadání výběrového řízení. "Odbory informatiky a účetnictví intenzivně pracují na vyřešení této kritické situace tak, aby případné dopady na městské části byly co nejmenší. Předpokládáme, že do konce příštího týdne bude připraven plán dalšího postupu," uvedla radní.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!