2. dubna 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

BRZEK: Pražská burza a její dividendy

Peníze - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze - ilustrační foto |

Pražská burza se v posledních týdnech chlubit svojí výkonností ani obchodní aktivitou příliš nemůže. Přes tato negativa stojí za připomenutí jeden fakt, který za pochvalu stojí.

Domácí trh si nadále udržuje vysoce nadprůměrný dividendový výnos, což je při dlouhodobém investování jeden z velmi důležitých faktorů. Za připomenutí to stojí z toho důvodu, jelikož právě začíná období, kdy se bude o dividendách rozhodovat. V tomto týdnu již bylo u akcií NWR rozhodné datum pro nárok na výplatu pololetní dividendy ve výši 0,07 eura na akcii. Tato dividenda nebude patřit k těm nejštědřejším, naopak tomu však bude u tabákové společnosti Philip Morris. Ta v rámci celoročních výsledků tento týden informovala o návrhu na výplatu dividendy ve výši 920 Kč na akcii, což představuje dividendový výnos necelých 8 procent.

Velmi štědrou dividendu lze očekávat tradičně i u Telefóniky a ČEZ. Vedení telekomunikační společnosti již potvrdilo záměr vyplatit akcionářům 40 Kč. Část bude klasickou formou dividendy, část v rámci snížení základního kapitálu. Přes klesající ziskovost firmy lze právě díky snižování základního kapitálu očekávat podobně štědrý výnos i v následujících letech. Stranou nezůstanou ani menší emise, když Pegas pravděpodobně dodrží progres ve vývoji a vyplatí dividendu nad jedno euro.

David Brzek, makléř Fio banka