19. března 2009 17:01 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Pražská burza díky USA raketově roste

Burza (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Burza (ilustrační foto) | foto: ČTK

PRAHA Akcie dnes na pražské burze posílily nejsilnějším tempem za takřka čtyři měsíce a výkonem vévodily evropským burzám. Hlavní index PX přidal 5,14 procenta na 742,6 bodu. Nejvíce nakupované akcie Erste Bank zpevnily o výjimečných 18,66 procenta na 344,1 koruny, vyplývá z výsledků na burze.

Růst tuzemských akcií podle makléřů podpořilo oživení vyspělých zahraničních burz. "Tahounem byl finanční sektor, který v Praze těžil ještě ze včerejšího vývoje na světových trzích a z dnešního optimismu vyvolaného dalšími kroky americké centrální banky Fed," uvedl Peter Čaputa z BH Securities.

Banka včera oznámila, že nechá základní úrok beze změn, bude ale odkupovat dlouhodobé státní dluhopisy do výše 300 miliard dolarů a odkoupí hypoteční cenné papíry za dalších asi 750 miliard dolarů.

Akcie pojišťovny Vienna Insurance Group stouply o 10,98 procenta na 566 korun a akcie mediální skupiny CME si polepšily o 9,76 procenta na 202,5 koruny. Akcie Komerční banky přidaly 4,82 procenta na 1935 korun a akcie energetické skupiny ČEZ, největší firmy na trhu, se zhodnotily o 2,63 procenta na 742,5 koruny.

Nedařilo se akciím textilní společnosti Pegas Nonwovens, které po oznámení výsledků hospodaření za loňský rok klesly o 4,44 procenta na 226 korun. Čistý zisk Pegas loni činil 14,9 milionu eur, což bylo o třetinu méně než předloni. V poslední loňském čtvrtletí měla firma Pegas dokonce ztrátu.

České akcie tak prodloužily růst na osm dnů po sobě a výrazně se tím vzdálily více než pětiletému minimu. Index PX za osm dnů vyrostl o takřka 16 procent, v porovnání s koncem loňského roku ale zatím ztrácel více než desetinu. "Další vývoj bude dle mého záviset na tom, zda trhy v USA dokážou udržet současné růstové tempo," uvedl obchodník firmy Cyrrus Aleš Honsa.

Výrazně se zvýšila aktivita investorů. Celkový objem obchodů s akciemi vzrostl na takřka tři miliardy korun ze středečních 2,2 miliardy korun. Jen akcií ČEZ změnilo majitele za 1,4 miliardy korun. Obchody mohly být ještě vyšší, ale jeden z největších akciových brokerů Fio měl několik hodin technický výpadek a jeho klienti nemohli obchodovat.

ČTK