Neděle 28. února 2021svátek má Lumír -1 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Pražská burza otevírá trh pro menší firmy. Zlákala výrobce bezpilotních letadel i náplní do 3D tiskáren

Na pražskou burzu mohou vstoupit díky trhu Start i menší podnikatelé. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na pražskou burzu mohou vstoupit díky trhu Start i menší podnikatelé. | foto: Lidové noviny

PRAHA První tři společnosti vstupují na trh pražské burzy Start. Od pondělka mohli investoři pokládat objednávky na koupi jejich akcií. Společnosti Primoco UAV, Prabos plus a Fillamentum zveřejnily prospekty cenných papírů, které byly schváleny Českou národní bankou. Tím byla splněna základní podmínka pro zahájení příjmu objednávek v rámci úpisu jednotlivých emisí, sdělila dnes Burza cenných papírů Praha.

Velkou výhodou trhu Start pro emitenta - tedy, firmy, která prodává svůj bodíl - má být fakt, že náklady pro něj budou minimální. Zároveň také by měli mít prodejci akcií zjednodušený vstup na burzu. Regulované trhy jsou pro menší firmy prakticky nedostupné kvůli administrativě, která zvyšuje náklady vstupu.  Na burzu Start můžou vstoupit firmy s hodnotou už od 1 milionu eur. Celková hodnota firmy nesmí však přesáhnout 80 milionů eur.

Investoři mohou podávat pokyny do aukce prostřednictvím členů burzy od pondělního odpoledne. Samotný sběr objednávek bude ukončen 15. května.

Kromě malých nákladů má mít Start další výhodu v podobě zjednodušeného prospektu (přehled údajů o společnosti). Emitent se nemusí zatěžovat klasickým prospektem , ale stačí vypracovat zjednodušenou verzi. Ten následně zkontroluje Česká národní banka (ČNB) a případně se doptává na další informace.

„ČNB je opravdu nesmírně kritická a pečlivá. Byl jsem překvapený jak moc do hloubky při dotazech jdou. Neměli jsme problém jim zodpovědět, ale nečekal jsem, do jaké hloubky se tomu budou věnovat, v pozitivním slova smyslu,“ řekl pro Lidovky.cz Jaroslav Palát, spolumajitel firmy Prabos.

Burza Start je ideálním nástrojem pro investory k tomu, aby podpořili české rozvíjející se firmy, pro emitenty je zase vhodnou volbou, jak získat peníze bez toho, že by si museli brát bankovní úvěr.

Bezpilotní letadla, náplně do 3D tiskáren a boty

Všechny tři české firmy, které vstupují v květnu na burzu, využijí finance z prodaných akcií na rozvoj společnosti. Jedná se o výrobce letadel Primoco, výrobce náplní do 3D tiskáren Fillamentum a třetím je Prabos, který prodává pracovní a volnočasové boty.

Společnost Primoco vyrábí bezpilotní letadla a stojí za licencovanými letouny One 100 a One 150. Dá se říct, že letadla jsou téměř ryze česká. Z 80 % jsou letadla totiž sestavena z českých komponentů. Po vybudování nového výrobního závodu chce Primoco vyrábět 250 letounů ročně.

„Pro Primoco jde o velmi zásadní moment v historii společnosti, která za dobu své existence dokázala vyvinout, otestovat, certifikovat a úspěšně zahájit prodej svých letounů ve světě. Vyrábíme a prodáváme letoun, který nemá ve své velikosti konkurenci v celosvětovém měřítku. Upisujeme 15 % nových akcií ve společnosti s očekávaným výnosem 200 milionů korun, které primárně využijeme pro výstavbu nového výrobního závodu s kapacitou 250 letounů ročně,“ sdělil Ladislav Semetkovský, generální ředitel a zakladatel společnosti Primoco.

Další společností, která bude od 15. května hledat nové investory, je Fillamentum. Firma sídlící v Hulíně vyrábí už pátým rokem náplně do 3D tiskáren. Podobně jako bezpilotní letouny je 3D tisk odvětvím, které má budoucnost. Podle slov ředitele Fillamenta právě vstupem na burzu chtějí držet krok s vývojem a udržet své postavení. Za pětinu svých akcií Josef Doleček očekává až 30 milionů korun.

„Pracujeme v oboru, který je velmi progresivní, zejména pokud hovoříme o 3D tisku. Díky našim zkušenostem ze zpracování polymerních materiálů se nám podařilo vlnu nástupu 3D tisku nejen zachytit, ale stát se v tomto oboru do značné míry i těmi, kteří určují trendy. Abychom si toto své postavení udrželi i do budoucna, chceme využít možnosti získat kapitál pro další rozvoj na burze“, uvedl Josef Doleček, generální ředitel společnosti Fillamentum.

Třetím prodejcem svých akcií na pražské burze je Jaroslav Palát, spolumajitel obuvní firmy Prabos, která dodává boty například armádě, policistům a chce otevřít továrnu na Ukrajině. Palát bude prodávat svých 15 % z polovičního podílu. Část z financí použije k dalším činnostem mimo Prabos, ale většinu využije jako podřízený dluh. „Třetinu peněz si odnesu na své jiné aktivity, ale dvě třetiny půjdou zpátky do firmy jako podřízený dluh,“ dodal pro Lidovky.cz Palát.

Patrik Kozlík

Autor

Patrik Kozlíkpatrik.kozlik@lidovky.czČlánky

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Americký prezident Donald Trump. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Americký prezident Donald Trump. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Americký prezident Donald Trump. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Bizarní zážitky z těhotenství: Vůně hlíny, hlava v oblacích a neodolatelná chuť na molitan
Bizarní zážitky z těhotenství: Vůně hlíny, hlava v oblacích a neodolatelná chuť na molitan

Těhotenství přináší hodně zajímavých situací a stavů, které jsou jiné než obvykle. Máte chuť na jídlo, které jste předtím nemohla ani vidět,...