7. června 2012 12:33 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Pražská burza podpoří menší firmy. Nabídne jim program Start

Burza, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Burza, ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Burza cenných papírů Praha vytvořila speciální trh s názvem Start, který má usnadnit malým a středním firmám přístup ke kapitálu. Novinářům to řekl generální ředitel pražské burzy Petr Koblic. Dodal, že trh je připraven od středy.

Burza tak podle něj reaguje na situaci, kdy zejména banky výrazně omezily přísun peněz do malých a středních podniků. Partnery burzy při přípravě trhu byly společnosti Cyrrus a Raiffeisenbank.

Cílem programu je zjednodušit administrativní náročnost

Podmínky trhu jsou nastaveny tak, aby bylo pro budoucí emitenty co nejméně administrativně náročné na trh vstoupit a současně byla zachována dostatečná míra transparentnosti trhu.

Start patří mezi tzv. neregulované trhy, což umožňuje emitentům místo tradičního prospektu emise vypracovat pouze jednodušší informační dokument.

ČTĚTE TAKÉ:

"Vznik trhu Start si vyžádali naši členové. Podmínky byly upraveny tak, aby maximálně vyhovovaly klientům našich členů, se kterými jsme na přípravě spolupracovali. Současně jsme chtěli využít jejich zkušeností z obdobných zahraničních platforem a vyvarovat se chyb, kterých se dopustily jiné burzy, " dodal Koblic.

Prvním krokem pro zájemce o vstup na nový trh by mělo být kontaktování některého z takzvaných garantů emise. Ten se stane pro budoucího emitenta jeho průvodcem a poradcem. Současně se zaručuje burze za svého klienta a za jeho schopnost dostát všem závazkům plynoucím ze statutu veřejně obchodované společnosti.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Po samotném uvedení nové společnosti na trh může garant začít pro emitenta zajišťovat rovněž služby tzv. patrona emise. Hlavní náplní práce patrona je udržovat podmínky pro likviditu emise. Dalším významným úkolem garanta bude připravit jednou ročně analytickou zprávu emitenta, která investorům ukáže, jak si emitent vede ve srovnání se svým obchodním plánem.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz