23. března 2009 8:43 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Pražská burza roste nejvíce v Evropě

Japonský index si přes noc připsal skoro 3,5 procenta. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Japonský index si přes noc připsal skoro 3,5 procenta. | foto: AFP

TOKIO Světové burzy hlásí růst, který podporuje nebývale dobrá nálada investorů. Akciím svědčí optimismus vycházející z kroků americké vlády, která se snaží podpořit bankovní sektor. Pozadu není ani česká burza, na které dobrá nálada převládá už dva týdny a index PX si tak od začátku března připsal skoro 20 procent, jen dnes vyskočil o čtyři procenta. Na celém světě tak překonává růst pražské burzy jen Rusko a Hong kong.

Hlavní index pražské burzy PX byl po 11:40 výše o čtyři procenta a dostal se tak na vysokých 760 bodů. Hlavním motorem růstu byly akcie bankovní skupiny Erste, které získaly přes 11 procent. Podobně si vedla i mediální skupiny CME. Burzy v západní Evropě přitom tak optimisteické nejsou. Do dnešních 11 hodin žádná z nich nevyrostla více než o 1,5  procenta.

Burzy po celém světě vstávají z mrtvých

Akcie na burze v Tokiu dnes prudce zpevnily a největší zájem byl o bankovní tituly. Japonský index Nikkei si přes noc připsal 270 bodů a obchodní den uzavřel růstem v rozsahu 3,4 procenta na hodnotě 8215 bodů. Dostal se tak nejvýše za posledních šest týdnů.

Vedle bank byl zájem také o akcie exportních firem, kterým svědčí pokles kurzu jenu. Prudce tak zpevnila největší japonská banka Mitsubishi UFJ Financial Group, stejně jako Mizuho Financial Group, což je druhá největší banka v Japonsku. Z exportérů byl zájem o výrobce elektrotechnických součástí Kyocera nebo výrobce průmyslových robotů Fanuc.

Na devizových trzích prudce klesl kurz japonského jenu, který je vůči euru nejslabší za pět měsíců. O více než jedno procento jen oslabil i proti měnám s vyšším úročením. Kurz jenu reaguje na sílící optimismus investorů z hlediska snahy Američanů vypořádat se s problémy v bankovním sektoru.

Amerika začne nakupovat toxická aktiva

Americký ministr financí Timothy Geithner dnes zveřejní podrobnosti plánu na podporu finančního systému. Vláda využije ze záchranného fondu 75 až 100 miliard dolarů a společně se soukromým kapitálem začne odkupovat takzvaná toxická aktiva.

"Pro finanční trhy je to přirozeně dobrá zpráva. Trh potřebuje konkrétní plán a zdá se, že dost velký je i rozsah plánovaného odkupu toxických aktiv," poznamenal náměstek ředitele organizace Shinkin Central Bank Džun Kato.

Lidovky.cz, ČTK

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?