24. srpna 2009 17:20 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Pražská burza se dnes vyšvihla o pět procent na desetiměsíční maximum

Burza dnes trhala rekordy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Burza dnes trhala rekordy | foto: Shutterstock

PRAHA Akcie na pražské burze první den v týdnu výrazně rostly, hlavní index PX posílil o 4,94 procenta na 1196 bodu a dostal se tak na své více než desetiměsíční maximum.

Cenné papíry mediální firmy CME a developera Orco zpevnily o více než deset procent, dařilo se i akciím rakouské Erste Bank, vyplývá z výsledků burzy.

Podle Michala Zachara z Patria Direct český akciový trh rostl v souladu s pozitivní náladou v celém regionu. Za růstem indexu PX byly především akcie Erste Bank, které nejprve dorovnaly zisky z hlavního vídeňského trhu z pátečního večera a poté přidaly ještě několik dalších procent, dodal Miroslav Adamkovič z Komerční banky.

Akcie Erste uzavřely se ziskem 9,34 procenta na 778,50 koruny. Navýšení svého podílu v Erste na 7,85 procenta dnes ráno oznámila španělská investiční společnost Criteria, dodal Zachar.

Cenné papíry petrochemického holdingu Unipetrol rostly o téměř osm procent na 140,30 koruny. Týdeník Euro dnes uvedl, že polský petrochemický koncern PKN Orlen se snaží svoji dceřinou společnost Unipetrol prodat. Objem obchodů v systému pro nejlepší akcie SPAD za dnešní den byl 3,570 miliardy korun. Průměrný objem obchodů za poslední rok je přitom 4,339 miliardy Kč.

Praha se pohybovala v souladu s ostatními světovými trhy, kromě Maďarska sia le žádná jiná burza nepřipsala tak výrazné zisky.

ČTK, Lidovky.cz