Středa 3. června 2020svátek má Tamara 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Pražská burza za rok spadla o dvě třetiny

Pražská burza nezadržitelně padá. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražská burza nezadržitelně padá. | foto: AFP

PRAHA Pražská burza je po poledni i nadále pod tlakem investorů a pokračuje v prudkém oslabování. Hlavní index PX dnes ztratil už 7,61 procenta a propadl se na 645,8 bodu. Ztráty si připsaly všechny obchodované tituly. Za jeden rok se tedy propadl už o dvě třetiny a zratil rovných 1300 bodů.

Největší propad zaznamenaly akcie pojišťovny VIG, bankovního sektoru a společnosti ČEZ. Podle Martina Stuchlíka ze společnosti Patria Finance pražská burza bezkonkurenčně vévodí dnešnímu vývoji na trzích v regionu. "Bohužel však v nepříliš příznivém směru pro většinu investorů," uvedl Stuchlík s tím, že převážně zahraniční investoři likvidují své pozice.

Akcie pojišťovny VIG, které klesly o 16,40 procenta na 523,60 Kč. Cenné papíry Komerční banky ztratily již téměř 13 procent na 1758 korun. Podle Stuchlíka se tak Komerční banka dostává až k úrovním kolem 1700 Kč, na nichž francouzská bankovní skupina Société Générale v této české bance koupila v roce 2001 svůj podíl ve výši 60 procent. "Před středečními výsledky banky se však současný vývoj neřídí žádnými významnějšími zprávami," mínil Stuchlík.

Akcie rakouské banky Erste ztratily 12,27 procenta na 228,10 koruny. Energetická společnost ČEZ se propadla o 8,70 procenta na 616,10 koruny.

Celková aktivita je dnes nadprůměrná oproti posledním velmi poklidným dním. Krátce po 12:00 dosáhl objem obchodů v systému SPAD více než 1,8 miliardy korun.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...