Středa 28. října 2020Den vzniku samostatného československého státu 11 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Speychalova ČKD přišla o tři největší zakázky, na kterých pracovala

Petr Speychal | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Speychal | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Strojírenská skupina ČKD miliardáře Petr Speychala čelí dalším problémům. Firma v minulých týdnech přišla o tři největší zakázky, na kterých pracovala. Údajně totiž neplatila subdodavatelům a nestíhala termíny. Přispěly k tomu i obstavené bankovní účty společnosti.

Po razii takzvané Daňové kobry, která proběhla ve firmě ČKD Praha DIZ Petra Speychala před třemi týdny a o níž psaly Lidové noviny, přichází pro firmu další problémy. Jak informovaly Hospodářské noviny, firma ČKD přišlo o tři největší zakázky, na kterých dlouhodobě pracovala.

Smlouvu se společností tak rozvázalo českopolské konsorcium TAMEH firem ArcelorMittal Ostrava i Tauron. Pro ty měla firma dodat technologii na snížení emisí dusíku za miliardu korun.

Kromě toho problémy nastaly i v Chotíkově, kde pro Plzeňskou teplárenskou firmu stavěla ČKD moderní spalovnu odpadů. Jenže jak se nyní podle informací deníku ukázalo, ČKD již minimálně půl roku neplatilo svým subdodavatelům.

Podle šéfa Plzeňské teplárenské Tomáše Drápely dluží firma za služby minimálně 130 milionů korun. Subdodavatelům kvůli tomu už ale došla trpělivost a hrozili odchodem ze stavby.

„Ano, je to pravda, neplnili smlouvu. Ale víc vám k tomu neřeknu,“ řekl deníku šéf TAMEH Czech Petr Baranek. Nejmenovaný zdroj HN z Arcelor Mittalu dodal, že problémy se týkaly jak termínů, tak funkčnosti dodávaného zařízení. ČKD do úterý neposkytla ke ztrátě velkých zakázek žádný komentář.

Nejistý je i třetí kontrakt, který ČKD podepsalo v loňském roce. Jde o jednotku na výrobu polyetylenu za 900 milionů korun v Litvínově pro petrochemický holding Unipetrol. „ČKD již poslalo na Unipetrol dopis, že nemůže plnit smlouvu,“ tvrdí HN. Mluvčí Unipetrolu Mikuláš Duda na dotazy reagoval s tím, že se firma v tuto chvíli nebude vyjadřovat.

Svou roli údajně hraje v případech i vyšetřování Specializovaného finančního úřadu, který firmě zablokoval účty, a ČKD tak nemůže platit ani svým dodavatelům. Podle informací Lidových novin chce finanční správa po Speychalově firmě doplatit 791 milionů korun.

Plíseň, černý banán, nahnilé ovoce. Zkažené potraviny nezpůsobí jen bolení břicha

Aleš Rajch, vedoucí Ústavu konzervace potravin na Vysoké škole... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklenice s marmeládou plná plísně, nahnilé jablko či zčernalý banán. To vše obvykle představuje jasné varování před...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Prodávám různě otevřené kalhotky. Zachraňují manželství, říká návrhářka

Módní návrhářka Tereza Vu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ateliér módní návrhářky Terezy Vu jemně voní drahými svíčkami a na ramínkách ovázaných stuhou visí ručně vyrobené a...

Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy
Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy

Chvíle strávené nad knížkou jsou pro děti velmi důležité. Pořiďte dětem adventní kalendář plný kouzelných vánočních příběhů. Zkraťte si čekání na...