17. prosince 2014 13:13 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Pražské směnárny končí s rublem. Někde doprodávají, jinde úplně zmizel

Směnárna Chequepoint v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Směnárna Chequepoint v Praze. | foto: Jindřich Mynařík

PRAHA Strmý pád kurzu rublu výrazně ovlivnil chování směnáren v Praze. Nedokáží garantovat, že peníze vymění v požadovaném množství a zda je vůbec smění. A někde už dokonce prodej rublu úplně zastavili.

Jednadvacetiletý J. S. ve středu ráno odlétal do Soči. Před cestou se chtěl v Praze vybavit ruskou měnou. Narazil na nečekaný problém.  „Na Václaváku se ode dneška nedají nakoupit ani prodat rubly,“ postěžoval si v úterý večer na sociální síti a dodal poznámku: „Sankce level 2.“ Narážel na celosvětový tlak, jemuž Rusko čelí po obsazení Krymu. 

Jeho zkušenost přitom potvrzují i směnárny. „Některé směnárny a banky nezaručují, že bude možné na libovolné pobočce provést výměnu ruského rublu v daném objemu,“ upozornil ve středu ráno specializovaný server Kurzy.cz. A přidal i doporučení: na výměnu se zeptat předem. „Doporučujeme se nejprve o možnosti výměny valut informovat telefonicky či emailem,“ uvedl web.

Doprodávají zásoby

Směnárny se k propadu rublu stavějí různě. „Přestali jsme rubl vykupovat a pouze doprodáváme zásoby,“ řekla serveru Lidovky.cz Simona Tvrdoň z interCHANGE. „Situace je obdobná jako v případě propadu hřivny, museli jsme na ni reagovat,“ doplnil.

„S rublem pracujeme stále stejně a sledujeme další vývoj,“ sdělil Petr Novák z Exchange. Zároveň dodal, že jsou připraveni aktuálně reagovat „adekvátními změnami“.

ČTĚTE TAKÉ:

Dramatický pád rublu přitom nahrává cestám do Ruska. Alespoň z pohledu ceny. Prudké oslabení rublu zlevnilo Čechům letenky ruských aerolinií. Rusové ruší zájezdy a kapacita letadel není využita. Cena letenek Aeroflotu v korunách klesla v průměru o zhruba 25 procent, informoval portál Letuška.cz ČTK. 

První měnová krize

Ruská měna oslabila tento týden až o 20 procent a země je na prahu své první měnové krize od roku 1998. „Srovnání současné krize ruské ekonomiky s ´ruskou chřipkou´ z roku 1998 v řadě ohledů sedí. Míra závislosti ruské ekonomiky na prodejích ropy zůstala prakticky nezměněná, neboť v mezidobí nedošlo k diverzifikaci ekonomiky,“ uvedl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek pro ČTK. 

Podobné jsou podle něj i postupně narůstající tlaky na oslabení rublu. Rozdíl je ovšem v tom, že v roce 1998 ruská centrální banka bránila fixní kurs do posledního okamžiku, zatímco nyní jen mírnila tempo propadu hodnoty rublu.

Gabriela Kabátková

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na Lidovky.cz