Úterý 9. března 2021svátek má Františka 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Pražský magistrát vypsal tendr za dvě miliardy na dostavbu vyhořelého Průmyslového paláce

Požár Průmyslového paláce z 16. října 2008. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Požár Průmyslového paláce z 16. října 2008. | foto: MAFRA

Praha Pražský magistrát vypsal veřejnou zakázku s předpokládanou hodnotou téměř dvě miliardy korun na dostavbu levého křídla a rekonstrukci Průmyslového paláce na Výstavišti. Informoval o tom mluvčí Prahy Vít Hofman. Firmu chce město vybrat do konce roku. Magistrát už jednou zakázku vypsal, ale současné vedení magistrátu ji loni zrušilo.

Projekt počítá se stavbou repliky levého křídla, které vyhořelo v roce 2008, a vybudováním nového zázemí či technických prostor.

„Náročný proces výběru nejvhodnějšího zhotovitele se budeme snažit ukončit ještě letos. Zabijeme tím dvě mouchy jednou ranou - začneme navracet jedné z nejkrásnějších pražských památek její původní krásu a zároveň podpoříme českou ekonomiku v těchto těžkých dobách velice významnou investiční akcí,“ uvedl náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě).

Smlouvu s vybranou firmou by město chtělo uzavřít koncem letošního roku, práce poté budou trvat nejméně dva a půl roku. Projekt opravy zachovává původní podobu stavby z roku 1891 a počítá s dobudováním dalšího zázemí a technickými úpravami památkově chráněného objektu. Novinkou má být například podchod pod levým křídlem paláce, kterým se bude možné od vchodu nebo z foyer dostat ke Křižíkově fontáně.

Pražští zastupitelé o vypsání zakázky rozhodli v roce 2018, poté město tendr vypsalo. Nynější vedení magistrátu zakázku loni v říjnu zrušilo s tím, že byla vypsána ještě předtím, než byl dokončen projekt, a tedy bez podrobné znalosti toho, co bude stavba zahrnovat. Původní tendr cenu odhadoval pouze na 1,25 miliardy.

Kromě dostavby paláce chystá město na Výstavišti další investice. Podepsánu má smlouvu s dodavatelem na opravu restaurace Bohemia, v plánu je i rekonstrukce Křižíkových pavilonů, kdy bude jako první opraven pavilon D. Oprava čeká i budovu divadla Spirála.

Průmyslový palác byl postaven při příležitosti Jubilejní zemské výstavy podle návrhu architekta Bedřicha Munzbergera. Od počátku sloužil k pořádání výstav a dalších kulturních akcí, i když původně mělo jít o dočasnou stavbu. V letech 1952 až 1954 komunistická garnitura rozhodla o změně funkce a hlavní hala paláce byla přestavěna na společenský a taneční sál. Změnilo se i jeho jméno na Sjezdový palác, který byl součástí tehdejšího Parku kultury a oddechu Julia Fučíka.

Hospoda pro nedotknutelné. Večírek, fólie v oknech a bezradnost policie

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Liberecká restaurace Bílý Mlýn má přes zákaz v době koronaviru otevřeno pro hosty. Na jídlo tam chodí místní smetánka....

Prý jsem Mengele, ale já jen chci chránit rizikové, říká epidemiolog Beran

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ředitel Centra očkování a cestovní medicíny v Hradci Králové Jiří Beran dlouhodobě upozorňuje, že opatření proti šíření...

Příběh bosse Satana: podnikáním s auty a v erotice měl krýt kšefty s drogami

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmatřicetiletého Rudolfa Ch. sledovalo sto padesát policistů a celníků rok a půl. Koncem ledna spadla klec - kromě...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!