22. listopadu 2014 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Obchod zakazuje vstup v outdoorovém oblečení. Je to diskriminace?

Pražský obchod s obuví zakazuje vstup v outdoorovém oblečení. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražský obchod s obuví zakazuje vstup v outdoorovém oblečení. | foto: Facebook Classic ShoesReprofoto

PRAHA Jeden z pražských obchodů s botami vyhlásil zákaz vstupu lidem v outdoorovém oblečení, k akci se podle něj hlásí i další obchody či restaurace. Organizátoři projektu tvrdí, že zákazem chtějí podpořit zkvalitnění módního stylu v českých ulicích.

Podobný zákaz by mohl být považován za diskriminaci podle zákona na ochranu spotřebitele, řekl mluvčí České obchodní inspekce (ČOI) Jiří Fröhlich. Případ by se ale podle něj musel posoudit individuálně.

Pohorky - ilustrační foto.

Pohorky - ilustrační foto.

Propagátoři projektu rozdávají nálepku se zákazem vstupu lidí v outdoorovém oděvu a tvrdí, že se k aktivitě připojila řada butiků a krejčovství, některé restaurace, kadeřnictví a galerie.

Oslovili také pražské Národní divadlo. Mluvčí divadla Tomáš Staněk řekl, že má s nimi domluvenou schůzku a jejich návrh posoudí právní oddělení. Národní divadlo žádá o dodržování konvence společenského oděvu na vstupenkách, u českých diváků s tím ale podle mluvčího nemá problémy.

Jako možnou diskriminaci vidí zákaz vstupu v oblečení do přírody mluvčí ČOI. „V obecné rovině pokud je omezen vstup ať už z důvodu politického smýšlení, věku, národnosti anebo například náboženského vyznání anebo i toho, jak jsou (zákazníci) oblečeni, tak to se dá považovat za diskriminační jednání,“ uvedl Fröhlich.

Podobný zákaz by nebyl diskriminační, pokud by ho bylo možné objektivně odůvodnit. Jako příklad mluvčí ČOI uvedl zákaz vstupu s kočárkem do restaurace, která má velmi malé prostory.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz