Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 18 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Přebytek zahraničního obchodu loni klesl

peníze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy peníze | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA Zahraniční obchod Česka skončil v loňském roce přebytkem 69,4 miliardy korun, což bylo o 18,5 miliardy korun méně než v roce 2007. Oznámil to Český statistický úřad. V samotném prosinci skončil zahraniční obchod schodkem 11,8 miliardy korun, což bylo meziroční zhoršení o devět miliard.

"Prosincový schodek obchodní bilance potvrzuje radikální zpomalení české ekonomiky v závěru loňského roku," uvedla analytička Raiffeisenbank Helena Horská, podle které nelze za samotné čtvrté čtvrtletí loňského roku vyloučit ani hospodářský pokles.

Statistika za celý loňský rok není pak podle analytika ČSOB Petra Dufka tak špatná. "Za touto na první pohled negativní zprávou musíme hledat především drahé suroviny, které výrazně navýšily hodnotu dovozu do ČR. Za suroviny tak ČR v loňském roce zaplatila o 50,6 miliardy více než v roce 2007," upozornil.

Srovnání výsledků českého exportu za rok 2007 a 2008 ukazuje podle ministerstva průmyslu a obchodu, že v prvním pololetí loňského roku vykazoval český vývoz lepší výsledky než v roce 2007. "První pololetí bylo ještě dobré, druhá část roku byla výrazně horší. Tu ovlivnilo zpomalení světové ekonomiky a pokles vnější poptávky na hlavních trzích. Prosincová čísla zahraničního obchodu tento trend potvrzují a odpovídají tomu, co jsme čekali. Přesto jsem přesvědčen, že v hodnocení roku 2008 jako celku bude Česká republika patřit k těm nejlepším v rámci EU," uvedl náměstek ministra průmyslu a obchodu pro zahraniční obchod Milan Hovorka.

Podle předběžných údajů se v prosinci meziročně v běžných cenách snížil vývoz o 13,4 procenta a dovoz o 8,2 procenta. Byl to největší prosincový meziroční pokles od roku 1994, vývoz i dovoz přitom klesají již třetí měsíc po sobě. Loňský prosinec měl oproti stejnému měsíci předchozího roku o dva pracovní dny více.

"Ztráta zahraniční poptávky bude pro české výrobce a vlastně i pro českou ekonomiku tvrdým zásahem. Lze jen spekulovat, kdy se začne blýskat na lepší časy, prozatím však není vidět ani náznak zlepšení," uvedl Dufek.

Vlivem mírného posílení koruny vůči euru a oslabení vůči dolaru byl patrný nižší pokles zahraničního obchodu v přepočtu na eura. V přepočtu na eura byl vývoz nižší o 12,8 procenta a dovoz o 7,5 procenta, zatímco v přepočtu na dolary byl vývoz nižší o 19,8 procenta a dovoz o 15 procent. 

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker
Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker

Vyzkoušejte s námi lahodný, bezlepkový tapiokových puding Dr. Oetker. Stačí se zaregistrovat jako testerka a do komentářů odpovědět na otázku.