Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo -6 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Před prodejem Číňanům: dva klíčoví vlastníci plzeňské Škody převedli podíly

Jiří Diviš. Podobně jako Marek Čmejla byl aktivní ve společnosti Appian. I on... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Diviš. Podobně jako Marek Čmejla byl aktivní ve společnosti Appian. I on... | foto: ČTK

PLZEŇ Dva z devíti spoluvlastníků plzeňských strojíren Škoda Transportation Marek Čmejla a Jiří Diviš převedli své podíly na jiné osoby. Stalo se tak v době, kdy vrcholí jednání o prodeji firmy čínské skupině CRRC, největšímu výrobci vlaků na světě.

Na tento krok upozornil jako první server HlídacíPes, podle nějž může být důvodem jednání o prodeji, které trvá už zhruba rok. Působení obou mužů, nepravomocně odsouzených za podvod a praní špinavých peněz, mohlo být pro investora významnou údajně překážkou transakce.

Čmejla podle serveru převedl podíl na manželku, Diviš na švýcarskou firmu.

Oba muži, nepravomocně odsouzení ve Švýcarsku za podvody při privatizaci Mostecké uhelné (MUS), převedli podle serveru své podíly v kyperské společnosti EURMAX Limited, která vlastní více než třetinový podíl v kyperské firmě CEIL, jež je jediným vlastníkem plzeňské škodovky.

Koupit ji chce CRRC, hodnota transakce se odhaduje na 30 miliard korun. První svůj podíl převedl na manželku Petru Humlovou. Divišův podíl podle serveru převzala společnost DVS INVESTMENT GROUP SA se sídlem ve Švýcarsku - ve stejné čtvrti, kde měl Diviš trvalé bydliště.

Čtyři klíčoví vlastníci Škody Transportation na fotografiích. Diviš s Čmejlou již podíly převedli. Podívejte se:

Marek Čmejla. Známý byznysmen patří mezi důležité vlastníky skupiny Škoda...
Tomáš Krsek. Předseda představenstva Škody Transportation a jeden z hlavních...

Krátce před převedením podílů byli oba bývalí manažeři odvoláni z dozorčí rady Škody Transportation a Škody Investment. Na jejich místo dosedla právě Humlová a právník Ján Gajdoš, který zastupoval Čmejlu před švýcarským soudem.

„Změny, které naznačujete, s jednáním o prodeji nesouvisí,“ řekla serveru mluvčí Škody Transportation Lubomíra Černá. Čínský koncern CRRC na otázky webu neodpověděl.

STŘEDOEVROPSKÝ LÍDR

  • Skupina Škoda Transportation s více než 5300 zaměstnanci je ve střední a východní Evropě největší firmou zabývající se dopravním strojírenstvím, hlavně výrobou tramvají, příměstských vlaků, lokomotiv, metra, trolejbusů nebo elektrobusů.
  • Loni vykázala 1,571 miliardy Kč čistého zisku, meziročně trojnásobně vyšší. Tržby se meziročně snížily o 14 procent na 15,7 miliardy Kč.
  • Ryze českou skupinu, která vyváží přes polovinu produkce, vlastnilo do letošního března devět českých fyzických osob, manažerů skupiny. Patří do ní plzeňské firmy Škoda Transportation, Škoda Electric a Movo, ostravská Škoda Vagonka, Pars Nova Šumperk a pražský výrobce výkonové elektroniky Poll.
  • V Maďarsku je to podnik Ganz-Škoda, v Novosibirsku výrobce motorů Sibelektroprivod, v Německu Škoda Transportation Deutschland a finský výrobce kolejových vozidel TransTech.
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!