10. května 2009 14:54 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Předloni v USA zkrachovaly banky tři, letos tři desítky

Banka Hypo Real bojuje o přežití. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Banka Hypo Real bojuje o přežití. | foto: AFP

WASHINGTON Regulátoři ve Spojených státech letos zavřeli kvůli finanční krizi již 33 bank. Loni jich přitom bylo za celý rok 25 a předloni jen tři. Jako poslední z nich se do seznamu zařadila tento pátek malá banka Westsound Bank ze státu Washington. Na ekonomice finančních institucí se podepsaly pokles ekonomiky a padající ceny domů.

Podle Federální společnosti pro pojištění vkladů (FDIC) měla Westsound Bank aktiva 334,6 milionu dolarů a ve vkladech 304,5 milionu. Fond předpokládá, že ho krach banky bude stát 108 milionů dolarů.

Pojištěné vklady Westsound Bank převezme washingtonská Kitsap Bank. Devět poboček zkrachovalé banky se v pondělí otevře již s jejím logem. FDIC dodala, že zákazníci Westsound Bank mají během víkendu přístup ke svým vkladům prostřednictvím šeků, bankomatů a platebních karet.

Největší bankou, která zkrachovala a úřady ji musely zavřít, byla loni v září Washington Mutual. Položily ji ztráty z nekvalitních hypoték a problémy s nedostatkem hotovosti, napsala agentura Reuters.

ČTK