5. února 2011 14:01, aktualizováno  19:10 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Předseda olympioniků Jirásek odejde z představenstva Sazky

Předseda ČOV Milan Jirásek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda ČOV Milan Jirásek. | foto: Václav Mudra.

PRAHA Předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek údajně rezignoval na členství v představenstvu loterijní společnosti Sazka. Mluvčí ČOV Alexandr Kliment informaci odmítl komentovat.

Mluvčí Sazky Jan Tuna řekl, že do pátečního večera žádná informace o rezignaci nebyla do podatelny Sazky doručena. Zprávu přinesl server motejlek.com.

ČTĚTE TAKÉ:

Jiráskův odchod přitom podle serveru nemusí být poslední personální změnou v představenstvu, ke stejnému kroku se prý chystají také předseda Pražské tělovýchovné unie a člen výkonného výboru ČSTV Karel Malý a předseda Českého svazu ledního hokeje Tomáš Král.

Ti však tyto informace popřeli. "O tom nic nevím, má rozhodnutí za mě nikdy nedělaly, ani o nich neinformovaly důvěryhodné zdroje," sdělil Král. Podobně reagoval také Malý. "Žádné takové rozhodnutí jsem neučinil," uvedl.

V představenstvu dále sedí jeho předseda a generální ředitel Sazky Aleš Hušák, prezident Autoklubu ČR Roman Ječmínek, starosta České obce sokolské Jaroslav Bernard a předseda asociace Sport pro všechny Jiří Laurenc.

Aleš Hušák, šéf Sazky.

Sazka čelí problémům kvůli splácení dluhů z výstavby sportovní arény ve Vysočanech. Od 17. ledna s ní navíc soud vede insolvenční řízení na návrh podnikatele Radovana Vítka.

Sportovní mecenáš

Sazka vznikla v roce 1956, akciovou společností je od roku 1993. Akcionáři jsou občanská sdružení, působící v tělovýchově a sportu. Největším je s téměř 68 procenty Český svaz tělesné výchovy, ČOV vlastní dvě procenta.

Ten skoupil pohledávky za Sazkou v hodnotě 1,5 miliardy korun. Vlastní také zhruba čtvrtinu jejích dluhopisů. Sazka ale jeho pohledávky neuznává a tvrdí, že v insolvenční situaci není.

Český olympijský výbor v pátek spolu s Orlem a Sdružením sportovních svazů ČR podal návrh na svolání mimořádné valné hromady Sazky. Akcionáři žádají změnu stanov, která umožní vstup strategického partnera do firmy, změny v řízení loterijní společnosti a odvolání Hušáka ze všech funkcí.

Výkonný výbor ČOV mluvil o nutnosti svolat mimořádnou valnou hromadu Sazky již 19. ledna, kdy doporučil jednat se všemi možnými finančními partnery, kteří nechtějí zachovat současné vedení Sazky. Vstup strategického partnera do Sazky musí vedle valné hromady schválit také věřitelé.

Lidovky.cz, ČTK