25. srpna 2016 22:22 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Předseda Senátu Štěch předal Merkelové výzvu k ukončení protiruských sankcí

Milan Štěch | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Milan Štěch | foto: MAFRA - Dan Materna

PRAHA Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) tlumočil německé kancléřce Angele Merkelové výzvu k omezení sankcí Evropské unie vůči Rusku. Novinářům to řekl po večeři v Lichtenštejnském paláci. Kancléřka podle něj slíbila, že se s problémy, které sankce způsobují českým zemědělcům či průmyslu, seznámí. Po zrušení sankcí volá i prezident Miloš Zeman.

Merkelová a premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se naopak odpoledne po své schůzce na Úřadu vlády shodli, že na zrušení sankcí nenazrál čas. Jejich odvolání spojují s pokrokem v naplňování dohod z Minsku. Unie sankce na Rusko uvalila kvůli anexi Krymu a nepokojům na východě Ukrajiny.

Po setkání s delegací prezidenta Zemana absolvuje kancléřka ještě slavnostní...
Prezident Miloš Zeman přijal 25. srpna v Praze německou kancléřku Angelu...

Štěch však uvedl, že reciproční postup Ruska dopadá na české zemědělce i průmysl. „Nejlepší řešení je samozřejmě, aby se sankce postupně ukončily, na druhou stranu je na základě určitého kompromisu udělat pokrok v minských dohodách,“ uvedl. Právě o

tom podle Štěcha mluvila Merkelová i na večeři. Jeho výzvu však přebrala a slíbila, že se s obsaženými informacemi seznámí.

Obrat o 180 stupňů

Předseda senátorů si myslí, že je třeba najít cestu, aby se problémy mezi EU a Ruskem řešily politicky a diplomaticky a nezatahovala se do nich ekonomika. „Všichni byli zastánci volného trhu a teď ho používají jako politický nástroj. Na druhou stranu chápu, že není během několika hodin možné otočit kormidlo o 180 stupňů,“ řekl novinářům.

Na večeři se podle Štěcha probírala také aktuální politická situace v Evropě, dopady brexitu a postoj Velké Británie ke svému odchodu z EU. Delegace hovořily i o budoucnosti vztahů mezi Evropskou unií a Tureckem, dodal.

ČTK