Sobota 28. března 2020svátek má Soňa 15 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Představenstvo ČD Cargo končí, kvůli neuspokojivému hospodaření

Vlak ČD Cargo | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlak ČD Cargo | foto: vlaky.net

PRAHA Valná hromada železniční společnosti ČD Cargo odvolala představenstvo firmy včetně předsedy Josefa Bazaly. O odvolání rozhodlo vedení mateřských Českých drah. Informoval o tom mluvčí ČD Petr Šťáhlavský. Jako důvod uvedl dlouhodobou "nedostatečnou spolupráci carga s mateřskou firmou při řešení neuspokojivého hospodaření".

V představenstvu ČD Cargo končí Josef Bazala, Václav Andrýsek, Rodan Šenekl a Bogdan Heczko. Nahradí je generální ředitel Českých drah Petr Žaluda a jeho náměstci Michal Nebeský a Milan Matzenauer. Bazala skončí zřejmě i jako ředitel carga. "Nový generální ředitel společnosti bude vybrán v řádném výběrovém řízení," uvedl k tomu Šťáhlavský.

Velké ztráty

Společnost ČD Cargo vykázala za loňský rok ztrátu před zdaněním 378 milionů korun. Za rok 2008 přitom měla firma hrubý zisk 474 milionů Kč. Společnost propad vysvětlovala poklesem poptávky v důsledku krize. V letošním prvním čtvrtletí ztráta činila 50 milionů korun.

"Společnosti ČD není dlouhodobě umožněno zjistit, do jaké míry byly a jsou problémy v hospodaření ČD Cargo způsobeny globální finanční krizí, nebo rezervami v řízení firmy. Tento stav je předmětem opakované kritiky statutárních orgánů ČD," zdůvodňuje vedení drah personální změnu v dceřiné firmě.

Bazala se dostal do čela představenstva ČD Cargo už při vzniku společnosti v roce 2007, následně přešel z funkce generálního ředitele Českých drah do stejné pozice v cargu.

Do čela mateřských Českých drah poté nastoupil Žaluda. Je přitom veřejným tajemstvím, že oba manažeři se nemají příliš v lásce. Bazala vedl České dráhy krátce v roce 1995 a od května 2005 až do přestupu ke cargu. O Žaludovi média před volbami spekulovala jako o jednom z manažerů, který by mohl svou pozici opustit v případě, že bude vládnout ČSSD.

Na hospodaření ČD Cargo si chce kromě drah posvítit i ministr dopravy Gustav Slamečka, který ve firmě nařídil mimořádný audit. Jeho výsledky by měly být zveřejněny koncem července.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Najdete na Lidovky.cz