Neděle 29. listopadu 2020svátek má Zina 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Pošta před Vánoci omezuje provoz, někde i o 5 hodin. Lidé mohou otevírací dobu zjistit jen těžko

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto:  František Vlček, MAFRA

Praha Desítky pošt mají nyní omezenou otevírací dobu. Zákazníci, kteří si vyrazí vyzvednout vánoční balíky, to může zaskočit. „Důvodem omezené otevírací doby je zejména nemocnost pracovníků těchto pošt,“ vysvětluje mluvčí pošty Matyáš Vitík. Řada poboček se ale dlouhodobě potýká s nedostatkem zaměstnanců.

Aktuálně firma hledá přes 300 pracovníků jen na přepážky poboček, chybí také více než 500 doručovatelů. Pošta tak na pobočkách nestíhá už nyní, když pak někdo onemocní, nezbývá než zavřít. V listopadu musel být kvůli nedostatku lidí omezen provoz na 47 pobočkách na více než týden. Omezení na pár dní firma ani nesleduje. V prosinci to má být ještě horší. „Vzhledem k rostoucí nemocnosti nepředpokládáme, že by počet pošt, kterých se úpravy otevírací doby týkají, byl nižší než v listopadu,“ dodává Vitík. V těchto dnech má na více než týden omezený provoz 38 poboček. Jejich seznam ale není k dispozici. Celkem má pošta 3200 poboček, omezenou pracovní dobu má tak jen zlomek z nich.

Zákazníci mohou otevírací dobu v předstihu zjistit jen těžko. Pošta se sice dušuje, že informuje „například informační cedulí u vstupů na pošty“, to je ale pro lidi mířící po práci pro balíček už pozdě. Firma proto informuje i místní úřady, které omezenou pracovní dobu zveřejní ve svých zpravodajích. Konkrétní pobočku lze ale vyhledat na internetových stránkách pošty nebo v mobilní aplikaci. Tam jsou dlouhodobější omezení uvedena, vždy s varováním, že otevírací doba může být jiná.

Například zmíněná pobočka v Praze-Slivenci zkrátila svou provozní dobu rovnou na šest týdnů. Z původních 11 hodin je denně otevřena jen šest. Pobočka hledá pracovníky na přepážku v posledních letech prakticky nepřetržitě, měsíce už láká i na náborový příspěvek 15 tisíc korun. Poštovní mzdy, které se pohybují kolem dvaceti tisíc hrubého, ale v Praze lidi nepřitahují. Podobné je to i mimo hlavní město.

Problémy mají i zaměstnanci

Kvůli nedostatku lidí navíc na zaměstnance pošty dopadá více práce, a tak nově nastupující zpravidla nevydrží ani zkušební dobu. V té jsou teď zhruba dva tisíce z celkových 30 tisíc zaměstnanců. Pošta tak láká i brigádníky a vypisuje vánoční odměny, atraktivní by měla být i zkrácená pracovní doba na 37,5 hodiny týdně. Realita je ale mnohdy jiná a zaměstnanci musí zaskakovat i za ostatní.

Pro poštu je důležité, aby splnila minimální otevírací doby, které jí ukládá zákon. Pobočky musí být otevřeny každý pracovní den, a to minimálně po dobu 15 hodin týdně. Omezená pracovní doba pošt je další důsledek chybějících peněz ve firmě. Ta po státu žádá dvě miliardy korun ročně, dostává ale jen čtvrtinu této částky.

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...

Vyplatí se kupovat autodíly na AliExpressu? Otestovali jsme jejich kvalitu

Stránky AliExpress jsou dostupné v mnoha jazycích. Objednávku můžete poslat i... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Prostřednictvím internetové stránky AliExpress jsme dovezli vybrané náhradní díly a automobilové doplňky. A pak jsme je...