Pátek 22. ledna 2021svátek má Slavomír 0 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Co by přinesla změna u smluv s operátory? Snížení cen, ale může se stát cokoliv, říká Nacher

Volání mobilním telefonem - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Volání mobilním telefonem - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Premiér Andrej Babiš (ANO) se chystá ve středu 27. února předložit vládě návrh na změnu zákona o elektronických komunikacích. Novela má zákazníkům umožnit zjednodušení a zlevnění přechodu od jednoho operátora k druhému. Co všechno by se ale po schválení tohoto návrhu ve skutečnosti změnilo?

V úterý Babiš představil společně s poslancem Patrikem Nacherem (ANO) a vládním zmocněncem pro digitalizaci Vladimírem Dzurillou návrh novely, který má zákazníkům ulehčit cestu k výhodnějším podmínkám u operátorů a ve výsledku k nižším cenám.

Tento návrh navazuje na události minulého týdne, kdy ministryně průmyslu a o obchodu Marta Nováková (za ANO) vysvětlovala svůj výrok o tom, že mobilní data nebudou levnější, pokud je nezačneme využívat více. „Celou tu debatu rozproudila paní ministryně těmi podivnými názory,“ uvedl Babiš na úterní tiskové konferenci.

Co všechno by se mělo změnit?

Poslanec Patrik Nacher.

Poslanec Patrik Nacher.

Novela o elektronické komunikaci by měla usnadnit spotřebitelům jednání s operátory. Nově by mohli smlouvu na dobu určitou s operátorem ukončit bez jakýchkoliv doplatků. Momentálně lidé v případě změny operátora platí stávajícímu 20 procent z ceny, která jim ještě zbývá do data, kdy smlouva skončí.

Novela počítá s tím, že by v případě ukončení smlouvy na dobu určitou lidé po třech měsících trvání smlouvy nehradili nic. Podle Patrika Nachera jsou tři měsíce jakousi zkušební dobou, aby odchod bez sankce nezneužívali zákazníci a smlouvu nerušili třeba po třech týdnech.

Tento krok však může vést například k tomu, že operátoři učiní protikrok a omezí nebo zdraží zvýhodněné tarify, které jsou podmíněné právě dlouhodobější smlouvou, nejčastěji na dva roky.

Pomsta operátorů?

Podle Nachera lze jen těžko předpokládat, jak se operátoři v případě schválení novely, zachovají. „Může se stát cokoliv. Motiv návrhu je celkem jasný a reakce poskytovatelů služeb může být prospotřebitelská nebo může jít naopak proti spotřebitelům a být pomstychtivá,“ řekl Nacher pro Lidovky.cz.

Výslednou reakci operátorů se zákazníci dozví zřejmě až po případné změně. „Očekávám ale, že se může v rámci konkurenčního souboje zachovat každý operátor jinak,“ mínil Nacher.

Hlavním cílem návrhu má být podle něho zvýšení flexibility u změny poskytovatele služby. Proto je také součástí změny návrh, aby odchod k jinému operátorovi trval pouze dva dny. Navíc by měl přechod zajistit nový operátor. Pokud se v současnosti rozhodne zákazník pro změnu, tak to musí stávajícímu poskytovateli oznámit předem a následně čekat deset dní na uvolnění smlouvy. Novela by tak zkrátila tuto dobu na pětinu, navíc by nově zákazník nemusel změnu vůbec hlásit u současného operátora. Podobně to funguje při změně banky.

Levnější tarify?

„Myslím si, že návrh může vést ke snížení cen operátorů. Cenové regulace, které jsou na efekt, podle mě ke snížení cen nevedou. Máte na výběr ze dvou opatření. Buď oslabíte silnější stranu, tedy nabídku. Anebo posílíte tu slabší stranu, tedy spotřebitele. Jsem rád, že je zde snaha posílit ty slabší a umožnit zákazníkům flexibilnější změnu operátora,“ tvrdil Nacher.

Jednání s poskytovateli telefonních služeb by měla proběhnout přespříští týden. Zatím návrh na zkrácení doby pro přenesení čísla při změně mobilního operátora zpochybnila firma T-Mobile, společnost O2 se odmítla vyjádřit. „Návrhy na změny zákonů nekomentujeme,“ uvedla mluvčí O2 Lucie Jungmannová. Podle mluvčí T-Mobilu Martiny Kemrové přenositelnost čísla již dobře funguje na základě loňské regulační intervence Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ). „Teoreticky by proces patrně šlo zkrátit, ale otázkou je, jak zásadní přínos by to pro zákazníka mělo,“ podotkla.

Vodafone zatím návrh novely detailně nezkoumal, proto podle mluvčího Vodafonu Ondřeje Luštince nejsou důsledky jasné. „Samotný návrh s námi zatím nikdo neprojednal, detaily neznáme. Proto aktuálně není možné komentovat jeho případné důsledky,“ uvedl pro LN.

,

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...