Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 18 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

PŘEHLEDNĚ: Co způsobilo paniku na trzích?

Panika na burzách | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Panika na burzách | foto: Reuters

Akciové trhy v USA i v Evropě prudce padají, přestože výsledky firem jsou relativně pozitivní a větší problémy nelze očekávat ani do budoucna. Co paniku způsobilo? Odráží burzovní indexy opravdu kondici jednotlivých firem nebo se na nich spíše podepisuje celkově špatné makroekonomické klima ve světě?

Michal Stupavský, portfolio manager společnosti Conseq Investment Management Lidovky.cz se zeptaly Michala Stupavského, portfolio managera společnosti Conseq Investment Management.

1. DŮVOD: Americká ekonomika
Nervozita se na akciových trzích výrazně zvýšila minulý týden v pátek po uveřejnění údajů o americkém HDP. Růst americké ekonomiky byl ve druhém čtvrtletí oproti odhadu analytiků slabší, přičemž zásadní negativní informací byla výrazná negativní revize o růstu HDP za poslední kvartál loňského a první kvartál letošního roku. Růst americké ekonomiky tak byl za posledních devět měsíců mnohem slabší, než se dosud předpokládalo.

2. DŮVOD: Zpomalení v EU
Druhým negativním faktorem byly známky zpomalení hospodářského růstu v jádrových ekonomikách eurozóny, především Německa.

3. DŮVOD: Italské dluhopisy
Třetí klíčovou událostí byl růst výnosů italských státních dluhopisů, čímž se dluhová krize eurozóny pravděpodobně dostala i do třetí největší ekonomiky evropské měnové unie.

4. VÝHLED JE NEDOBRÝ
Celkově můžeme tvrdit, že se makroekonomický obrázek na obou stranách Atlantiku za poslední týden výrazně zhoršil, zpomalení ekonomik tak bude o něco větší, než se doposud předpokládalo.

Dobré firemní výsledky a vcelku atraktivní ocenění akciových trhů tak šlo zcela stranou, na první místo se dostal negativní tržní sentiment. Horší výhled na ziskovost firem má na současné tržní poklesy rozhodně vliv, nicméně negativní sentiment a růst rizikové averze hraje při současných výprodejích evidentně prim.

NÁZOR PAVLA MERTLÍKA

Pavel Mertlík, RaiffeisenbankPád burz reaguje na dluhovou krizi v Eurozóně a USA a na prudký pokles předstihových ekonomických indikátorů (ISM, PMI, objednávky... v Číně, USA i Evropě) v posledních týdnech.

Je za ním obava z nové krize. V posledních dvou dnech už navíc funguje sestupná spirála finančních trhů: investoři a obchodníci akcie prodávají kvůli jejich poklesu, a tím způsobují další pokles jejich cen.

Pavel Mertlík, hlavní ekonom Raiffeisenbank

ČTĚTE VÍCE:

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho
Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho

Oblíbené postavičky od Disneyho, jako jsou Minnie a Mickey Mouse, ožívají v knížce s příběhy na dobrou noc. Jak se líbí dětem a pomáhají jim usnout?