18. dubna 2013 14:44 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Překvapivý úspěch lumií dává Nokii čas odrazit se ode dna

Nokia Lumia 620 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nokia Lumia 620 | foto: MAFRA – Luděk Vokáč

HELSINKY Základní ztráta finského výrobce mobilních telefonů Nokia se v prvním čtvrtletí díky růstu prodeje chytrých telefonů Lumia výrazně zmírnila a výsledek byl lepší, než se očekávalo. Tržby firmy přesto klesly stejně jako v předešlém čtvrtletí o 20 procent. Nokia v posledních letech kvůli nástupu populárních smartphonů od konkurence zažívá ústup ze slávy.

Nokia v poslední době rozšířila prodej chytrých telefonů Lumia s operačním systémem Windows na nové trhy, jako je Čína. I tak ji ale nadále válcují konkurenti v čele se společnostmi Samsung a Apple. I mírné zlepšení finanční situace však dává firmě více času na ozdravná opatření a obrat v hospodaření.

ČTĚTE TAKÉ:

Nokia byla 14 let největším výrobcem mobilních telefonů na světě, z první příčky ji ale nedávno sesadil jihokorejský konkurent Samsung. Firma poprvé po více než 20 letech nevyplatí z loňského hospodaření žádnou dividendu. Generální ředitel Stephen Elop již ve snaze zlepšit hospodaření Nokie propustil více než 20 tisíc zaměstnanců.

Očištěná ztráta na akcii klesla na dva eurocenty proti schodku osmi eurocentů ve stejném období loňského roku. Analytici podle v průměru čekali pokles ztráty na čtyři centy. Celková provozní ztráta se propadla na 150 milionů eur (3,9 miliardy korun) z 1,34 miliardy eur před rokem.

Tržby společnosti se snížily na 5,85 miliardy eur z úrovně 7,35 miliardy eur v prvním čtvrtletí 2012. Analytici očekávali meziroční pokles tržeb jen o necelých 12 procent na zhruba 6,5 miliardy eur.

ČTĚTE TAKÉ:

Prodej telefonů Lumia se proti předešlému čtvrtletí zvýšil o 27 procent na 5,6 milionu, což se shodovalo s očekáváním. Celkový odbyt telefonů Nokia se ale propadl o 30 procent na 55,8 milionu. Podle firmy v tom hrála roli silná konkurence na trhu a silnější sezonní pokles poptávky.

Tržby divize mobilních přístrojů a služeb klesly o 32 procent na 2,9 miliardy eur. Nečekaný pětiprocentní pokles výnosů zaznamenala i divize síťových zařízení Nokia Siemens Networks.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!