Čtvrtek 24. září 2020svátek má Jaromír 23 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Přeprodávání levných tarifů: operátoři chystají zásah proti šedé zóně

Mobilní telefon. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mobilní telefon. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Mobilní operátoři našli společnou řeč s těmi virtuálními a chystají další úder proti společnostem, které konečným zákazníkům přeprodávají nasmlouvané levné firemní tarify.

Je tomu zhruba rok, co mobilní operátoři začali ve větší míře zakročovat proti takzvaným šedým operátorům. Společností, které nelegálně přeprodávaly spotřebitelům své nasmlouvané levné firemní tarify, od té doby sice ubylo, přesto není stav takový, jaký by si velká trojka představovala.

Vznikne proto oficiální seznam legálních virtuálů spravovaný Českým telekomunikačním úřadem, a kdo na něm nebude, bude mít problém.

ČTĚTE TAKÉ:

Jednání, která ke konci roku probíhala na ČTÚ, se účastnili zástupci Asociace provozovatelů mobilních sítí, včetně mobilních operátorů, i přidružení členové asociace, kterými jsou virtuální operátoři Lama mobile a Centropol Telecom.

Síťovým operátorům kvůli neoprávněnému prodeji levných tarifů, které nejsou určeny pro spotřebitele, utíkají nemalé peníze. Pro virtuály jde zase o tvrdou, ale přitom nekalou konkurenci, ke které jsou někdy přes svou nelibost přirovnáváni.

„Nejsou to virtuální operátoři, nezabezpečují přenos čísel, nemají licenci od ČTÚ, což je velmi důležité, a nesplňují ani řadu dalších požadavků,“ vysvětluje šéf Lama mobile Marek Fabian.

Seznam „opravdových“ virtuálů

V boji proti těmto firmám má nově pomoci seznam subjektů, které mají se síťovými operátory velkoobchodní smlouvu. V praxi tak půjde o seznam „opravdových“ virtuálů, který částečně nahradí z tohoto pohledu nefungující seznam podnikatelů v elektronických komunikacích.

Podle zákona je totiž škála těch, kteří mohou v elektronických komunikacích podnikat, dost široká a v současnosti o nich nemá nikdo přehled. V seznamu proto bude i uvedeno, ve které síti virtuál působí a jestli má právo prodávat tarify, předplacené služby nebo obojí.

„Seznam bude veřejně dostupný na stránkách ČTÚ, ten ho bude i doplňovat podle informací od operátorů. Čekáme ještě na podpisy souhlasů některých společností. Virtuálů je totiž hodně, na několika úrovních,“ sdělil LN Fabian s tím, že dokončení celého procesu očekává každým dnem. ČTÚ jeho optimismus mírní a se zveřejněním seznamu počítá zkraje roku 2015.

„Seznam se opírá o zákonnou působnost ČTÚ v oblasti ochrany spotřebitelů. Máme tím v úmyslu zvýšit transparentnost a dostupnost informací zájemcům o služby virtuálních operátorů,“ vysvětluje motivaci regulátora mluvčí úřadu Martin Drtina.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!