22. května 2014 6:00, aktualizováno  7:50 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Bude mít 250 000 Pražanů neplatnou opecard? Vyhrožují nám, tvrdí radnice

Opencard | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Opencard | foto: cdr.cz

PRAHA Čtvrt milionu majitelů pražské karty možná příští měsíc zjistí, že ji nemůže použít. Opencard totiž končí podpora a vše záleží na tom, jestli se Praha dohodne s firmou EMS (dříve Haguess). Praha však blokaci karet nepovažuje za příliš reálnou a upozornění EMS pokládá za výhrůžky.

Společnost eMoneyServices (EMS) která opencard pro Prahu spravuje, naznačuje, že by mohla po 15. červnu celý systém zablokovat. Vyprší totiž platnost dohody s magistrátem, na jejímž dalším pokračování se Praha s firmou EMS zatím nedohodla.

Podle EMS je vydáno asi čtvrt milionu karet, za jejichž licenci Praha nezaplatila. "Jestliže dojde k naplnění černého scénáře, tak je velmi vážně ohroženo minimálně 250 tisíc uživatelů," řekl serveru ihned.cz Martin Opatrný z eMoney Group, která je mateřskou společností EMS.

Stejný scénář?

Do doby, než bude mít Praha dodavatele a novou kartu, musí provoz stávající opencard zajistit EMS. Může se tak opakovat stejný scénář jako před dvěma lety, kdy radní bez řádné soutěže prodloužili smlouvu s EMS. Policie kvůli tomu stíhá část nynější i minulé rady včetně primátora Hudečka a bývalého primátora, poslance Bohuslava Svobody (ODS). Nedávno podala žádost na jejich obžalobu. V souvislosti s opencard už bylo odsouzeno pět úředníků magistrátu.   

Magistrát však k dalšímu vývoji kolem opencard mlčí. Radní ani primátor Tomáš Hudeček na konkrétní dotazy serveru Lidovky.cz nereagovali.

Tisková mluvčí magistrátu Petra Hrubá pouze přeposlala obecné stanovisko, v němž se píše, že magistrát čeká na vyhotovení znaleckých posudků. Přemrštěnou nabídku EMS si prý může dovolit nepřijmout. "Máme připravené řešení, jak nejlépe a co nejhospodárněji zabezpečit budoucí obslužnost opencard, a to i bez účasti EMS," píše se v prohlášení.

Serveru Lidovky.cz se nakonec podařilo získat také vyjádření ředitele kanceláře primátora Ondřeje Boháče, které ilustruje, jak se magistrát k problému staví. "EMS vyhrožuje, vyhrožuje mediálně a snaží se nás tlačit do kouta, abychom jim platili další stovky milionů korun. To my samozřejmě nechceme. To je vyhrožování, nic jiného." uvedl Boháč.

EMS by však mohla po vypršení lhůty život Pražanům značně zkomplikovat. Jízdenky zakoupené přes internet by nemusely být aktivní a u ztracených nebo odcizených karet by nebylo možné dohledat, jestli si jejich majitel kupon opravdu koupil. Karty čtvrt milionu lidí by EMS mohla také zablokovat.

Podle serveru ihned.cz Praha zvažuje různé možnosti. V případě krachu jednání by mohly opencard nahradit papírové kupony nebo zavedení kolků k pražským kartám. Dopravní podnik hlavního města Prahy však jakékoli konkrétní detaily z jednání s magistrátem odmítl komentovat. "Jakékoliv předjímání výsledků a hodnocení možných dopadů je skutečně velmi předčasné," uvedl Jiří Štábl, mluvčí dopravního podniku.

ČTĚTE TAKÉ

Velice skeptická je však ke krokům současného vedení magistrátu opozice. "Přijde mi to nesmyslné. Pokud se měly dělat dramatické změny ohledně zrušení opencard, měly se udělat před třemi lety. Říct dva měsíce před tím než skončí smlouva, že se to zruší, je nejen nesystémové, ale i hloupé," hodnotí kroky magistrátu Josef Nosek (Nezávislí), místopředseda Výboru pro dopravu.

Na případné změny si cestující budou muset počkat do pondělí, kdy by měly být zveřejněny konkrétní výsledky jednání. "Dohodli jsme se, že v pondělí bude tisková konference, a bude se popisovat, co s tím bude dál, jak se bude postupovat," dodal Boháč s tím, že další podrobnosti odmítl komentovat.

vsvVěra Svobodová

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?