28. listopadu 2011 20:02 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Přestanou Češi číst? Na trhu je už 1200 audioknih

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Ernest Hemingway v podání Ladislava Mrkvičky, Rudyard Kipling načtený Jiřím Lábusem či příběhy Alenky z říše divů čtené vemlouvavým hlasem Jiřího Ornesta. Není řeč o scénickém čtení, ale o mluvených knihách, které jsou v Česku stále populárnější.

Zájem o audioknihy v Česku rychle roste, díky chytrým telefonům a tabletům je čeká raketový růst. Audioknih, tedy knih, které jsou načtené obvykle známými herci na CD nebo se dají stáhnout prostřednictvím aplikace do chytrého telefonu či tabletu, je v současnosti na knižním trhu zhruba 1200.

ČTĚTE TAKÉ:

Tržby z jejich prodeje již nyní tvoří jedno až čtyři procenta z tržeb knihkupectví. "Prodej nejúspěšnějších titulů se pohybuje v tisících," potvrzuje programový ředitel Nakladatelství XYZ Petr Tychtl.

Nejpopulárnějšími jsou podle něj notoricky oblíbené texty jako Saturnin či knihy Miloslava Švandrlíka, kterých prodali okolo tří tisíc. Podobná čísla uvádějí i další nakladatelé a prodejci. Všichni čekají, že čísla příští rok rychle porostou.

"Nová éra pro audioknihy nastává právě s boomem chytrých telefonů a elektronických distribučních kanálů," potvrzuje Břetislav Hanzel, jednatel společnosti Audiotéka.cz, která od října prodává víc než 200 mluvených knih.

Rychlý životní styl nahrává audioknihám

Rostoucí oblibě audioknih nahrává i rychlejší styl života. Češi sice přečtou průměrně 17,3 knihy za rok, velké množství čtenářů však číst klasickou knihu kvůli pracovnímu vytížení nestíhá. Proto si stále častěji třeba v autě nebo při práci pustí její zvukovou verzi.

Zvukové knihy v Česku

  • 5 miliard korun - velikost českého knižního trhu
  • 1-4 procenta - tržby za audioknihy z celkových tržeb
  • 1200 - tolik audiotitulů je nyní na trhu

V Česku nejprodávanější tituly:

  • Cormac McCarthy, Cesta - čte Jiří Ornest
  • Irena Dousková, Hrdý Budžes - čte Barbora Hrzánová
  • Don Miguel Ruiz, Čtyři dohody - čte Jaroslav Dušek
  • Paulo Coelho, Alchymista - čte Lukáš Hlavica
  • Jaroslav Hašek, Osudy dobrého vojáka Švejka - čte Josef Somr, Bohumil Klepl, Petr Nárožný a další

"Audioknihy se dobře hodí například pro poslouchání do auta a oblíbené jsou i ve chvíli, kdy si chce posluchač odpočinout od monitoru nebo od obrazovky televize," popisuje typické posluchače audioknih Vladan Drvota ze Supraphonu, který právě kvůli rostoucí popularitě digitálních nahrávek otevřel před čtyřmi dny i online prodejnu.

Zvukové nahrávky knih podle prodejců často kupují i studenti, kteří tímto způsobem poslouchají povinnou četbu, nebo lidé, kteří si prostě chtějí nechat přečíst knihu od svého oblíbeného herce.

Mezi ty nejpopulárnější předčítače patří třeba Josef Somr nebo Jiří Ornest, ale také Anna Geislerová či Vojtěch Dyk.

Prodejních míst je mnoho

Kromě streamingu, tedy placeného elektronického stahování titulů, lze namluvené knihy koupit na mnoha místech. "Audioknihy se dají pořídit v síti prodejen Bontonland, ve větších knihkupectvích, jako je Luxor, Kanzelsberger nebo Academia, v e-shopech nebo internetových obchodech přímo u jednotlivých nakladatelů," popisuje Jindřiška Nováková, majitelka vydavatelství AudioStory.

Zvukové knihy jsou silnou komoditou i v Americe, Velké Británii, Švýcarsku nebo v Německu. Tam se jen v roce 2009 prodalo víc než 13 milionů audioknih. Prodej mluvených knih tvoří v Německu víc než deset procent z celkového knižního trhu a počet čtenářů audioknih má podle studie Goethe Institutu z víc než čtyř milionů do roku 2015 vzrůst na deset milionů.

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.